Jubilejná sezóna bola napriek problémom úspešná

Divadlo Andreja Bagara oslavuje svoju jubilejnú 70. sezónu.

Nitrianske krajové divadlo, ako znie jeho pôvodný názov, bolo založené v roku 1949. Jeho začiatky neboli ľahké, povojnové obdobie sa podpísalo na každom aspekte života. „Pomerne skoro sa však divadlo, zápasiace vo svojich začiatkoch o holé prežitie, dokázalo skonsolidovať a pripojiť k tomu najprogresívnejšiemu vo vtedajšom divadelnom dianí,“ vysvetľuje DAB.

Za úspechom stojí príchod silnej generácie čerstvých absolventov VŠMU, ktorých viedol režisér Pavol Haspra. Od konca 70. až do konca 80. rokov prevzal štafetu režisér Jozef Bednárik. Práve obdobie jeho vedenia sa nazýva aj zlatou érou nitrianskeho divadla. Na prahu nového tisícročia do divadla vstupuje dramaturg Daniel Majling, ktorý ponúka divákom pôžitok z pobavenia a objavovania fungovania sveta. Snahy a ambície boli zavŕšené monotematickou divadelnou sezónou 2016/2017, ktorá niesla názov MADE IN SLOVAKIA a bola pomyselnou odpoveďou na sezónu slovenskej klasiky RODINNÉ STRIEBRO,“ prezrádza DAB.

Tento rok herci odohrali 130 predstavení, ktoré si stihlo pozrieť cca 46 234 divákov.

Tím bola na začiatku divadelného roka predstavená aj staro-nová Tisícročná včela. „Sezóna sa odštartovala obnovenou premiérou Tisícročnej včely, ktorá bola podľa divadelného slangu zamrazená v skladoch, tak sme ju troška oprášili. Myslím si, že to aj túto sezónu dosť výrazne potiahne repertoár,“ vysvetľuje Juraj Ďuriš, umelecký šéf DAB.

Okrem oprášených predstavení sme mali možnosť vidieť aj premiéry hier Banalita lásky, Robin Hood či adaptácia inscenácie Dom Bernardy Alby, ktorá dostala pomenovanie Dom. Sľúbené predstavenie Láska slečny Elliotovej prekazila prebiehajúca pandémia. Nadšenci tejto hry sa však môžu tešiť na jej uvedenie, ktoré je zatiaľ naplánované na 12. septembra 2020.

Čo nové nás čaká v nasledujúcom divadelnom období prezrádza Juraj Ďuriš: „Žánrovo by sme sa mali pohybovať asi v dvoch komédiách vo Veľkej sále, plus jeden eduprojekt, ktorý je venovaný ochrane lesov.“

Okrem úspešnej sezóny sa divadlo môže pochváliť aj publikáciou, ktorá nás prevedie sedemdesiatimi rokmi jeho existencie alebo vydaním zbierkových predmetov. „Medzi ďalšie popularizačné aktivity, ktoré sme s úspechom zrealizovali, patrí predaj nulovej bankovky Jozefa Bednárika alebo vydanie známok s fotografiami našich osobností ,“ dodáva Slávka Civáňová, projektová manažérka, koordinátorka vzdelávacích programov a práce v DAB.

Viac sa dozviete v reportáži TV Nitrička tu.

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password