Fasáda katedrály Nitrianskeho hradu si vyžiadala ďalšiu opravu

V areáli hradu a jeho okolí sú naplánové aj ďalšie rekonštrukcie.

foto: TV Nitrička

Okolie Katedrály – Baziliky sv. Emeráma, ktorá je dominantou Nitrianskeho hradu po čase opäť obkolesilo lešenie. Pred štyrmi rokmi sa opravovala celá fasáda katedrály. Kompletná oprava však dlho nevydržala, krátko po zložení lešenia sa na veži odlúpila časť omietky v blízkosti ochodze. „Aj z diaľky to bolo viditeľné, nepôsobilo to dobre, preto sa biskupstvo rozhodlo túto opadanú omietku vymeniť,“ uviedla Veronika Pleštinská, riaditeľka neziskovej organizácie Castellum. Dúfa, že tento raz sa situácia nezopakuje a fasáda zostane pekná.

Na rok 2021 je v pláne aj rekonštrukcia kazematy, ktorá sa bude uskutočňovať v spolupráci s archeológmi.

Podľa slov Veroniky Pleštinskej pôjde o väčšiu rekonštrukciu. Dôvodom je pomerne nemoderné osvetlenie i znehodnotenie niektorých stien. V marci 2021 prebiehalo aj čistenie a zlátenie výzdoby na severnej stene v hornej lodi katedrály.

foto: FB Nitriansky hrad/Nitra Castle

Viac o plánoch Nitrianskeho hradu na najbližšie obdobie sa dozviete v reportáži Frederiky Samuelovej.

Obnovou má prejsť tiež Kráľovská cesta a hradný kopec. Cestu postupne znehodnocuje čas, ale aj vplyvy počasia či solenie. Kocky vypadávajú, a ak k oprave nepríde včas, na cestnej komunkácii vznikajú jamy. Cesta si musí aj po oprave zachovať historický ráz, ktorého dojem doplní verejné osvetlenie. Mesto má tiež záujem zapojiť sa v spolupráci s nitrianskym biskupstvom do projektu revitalizácie hradného kopca. Obnovené má byť osvetlenie, chodníky, nevyhnutnosťou sú protierózne opatrenia. Novinkou bude vyhliadková terasa a oddychové zóny.

Televízia Nitrička

Forgot Password