Rozdelenie okresov podľa aktuálnej epidemiologickej situácie: Nitra sa zlepšila

Okrem Nitry si polepšili aj okresy Bratislava a Topoľčany.

zdroj: MZ SR

Čierna farba – IV. stupeň varovania COVID AUTOMATu – 20 okresov: Bánovce nad Bebravou, Detva, Dunajská Streda, Galanta, Hlohovec, Ilava, Martin, Nové Mesto nad Váhom, Partizánske, Piešťany, Považská Bystrica, Revúca, Rožňava, Šaľa, Trenčín, Trnava, Turčianske Teplice, Žarnovica, Žiar nad Hronom a Zvolen.
Bordová farba – III. stupeň varovania COVID AUTOMATu – 53 okresov: Banská Bystrica,  Banská Štiavnica, Bardejov, Bratislava I – V,  Brezno, Bytča, Čadca,  Dolný Kubín, Gelnica, Humenné, Komárno, Košice I – IV, Košice – okolie, Krupina, Kysucké Nové, Mesto, Levice,  Levoča, Liptovský Mikuláš, Lučenec, Malacky, Medzilaborce, Michalovce, Myjava, Nitra, Nové Zámky, Pezinok, Poltár, Poprad, Prešov, Prievidza, Púchov, Rimavská Sobota, Ružomberok, Sabinov, Senec, Senica, Skalica, Snina, Sobrance, Spišská Nová Ves, Topoľčany, Trebišov, Veľký Krtíš, Vranov nad Topľou, Žilina, Zlaté Moravce 
Červená farba – II. stupeň varovania COVID AUTOMATu – 6 okresov: Kežmarok, Námestovo,  Stará Ľubovňa,  Stropkov, Svidník, Tvrdošín 

Včiernych okresoch sú školy zatvorené, test nesmie byť starší než 7 dní, vstup a výstup z okresu je zakázaný. V bordovej fáze sú školy v okresoch otvorené na základe odporúčania regionálnych úradov verejného zdravotníctva, aj tu sa vyžaduje najviac 7 dní starý výsledok testu na koronavírus. Pohyb medzi bordovými, červenými a ružovými je povolený s testom s platnosťou 7 dní. V červených a ružových okresoch sú školy otvorené, v červenom do zamestnania potrebujete najviac 14 dní starý test, v ružovom najviac 21 dní.

Priebeh vakcinácie je v princípe limitovaný počtom vakcín. Aktuále je na Slovensku otvorených 77 vakcinačných centier. „V každom krajskom meste chceme mať jedno veľkokapacitné očkovacie centrum,“ hovorí minister zdravotníctva Marek Krajčí. Lekár Nitrianskeho samosprávneho kraja Ľubomír Ševčík už minulý týždeň vydal výzvu zdravotníkom týkajúcu sa zriadenia vakcinačného centra v areáli nitrianskeho Agrokomplexu. Centrum by malo začať fungovať v marci.

Minister hovoril aj o výhradách obchodníkov, ktoré Zväz obchodu SR predložil včera. Podľa ministra by mali byť postupne pri očkovaní uprednostnení aj predavači, ktorí sú často v priamom kontakte so zákazníkmi a to aj s pozitívnymi, ktorí môžu v nevyhnutných prípadoch nakupovať s nasadeným respirátorom.

Podľa infektológa Pavla Jarčušku klesá počet infikovaných ľudí vo vyššej vekovej kategórii, na druhej strane ale rastie počet covid pacientov vo veku 51 – 60 rokov.

Čiernych okresov je 20, bordových 53 a svetločervených 6.

Z hľadiska zlepšovania minister chváli Bratislavský okres. „Treba poďakovať aj Nitre,“ dodol Krajčí. Počet hospitalizových v nitirianskej fakultnej nemocnici postupne spolu s pretestovávaním klesol z približne 200 covidových pacientov na súčasných cca 90. Stav sa zlepšil aj v okrese Nitra.

Nitra je podľa údajov k 23. 2. v treťom stupni varovania, teda má tmavočervenú, resp. bordovú farbu.

Podľa Covid automatu to ale neznamená, že opatrenia, ktoré slúžia na zamedzenie šírenia koronavírusu, tu budú hneď uvoľnené, naopak stav sa bude sledovať. „Pri indikovanej zmene farby automatu v okrese do nižšieho pásma sa čaká na stabilizáciu tohto stavu jeden týždeň. V prípade, že aj po týždni je indikovaný pokles pásma, preradí sa okres s platnosťou od ďalšieho pondelka do nového pásma,“ uvádza Covid automat. Opatrenia sa teda môžu uvoľniť až 13 dní po prvotnej indikácii zlepšenia, to znamená od 8. marca.

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 280 503, za predchádzajúci deň pribudlo 5 194 zaočkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 101 929 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 6 420 ľudí. Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 1 998 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov a 2 741 pozitívne testovaných antigénnymi testami. V nemocniciach je hospitalizovaných 4 017 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 3 723 ľudí. Na JIS je 317 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 348 osôb. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 94 prípadov. Celkový počet úmrtí „na Covid“ je 6 671 a celkový počet úmrtí „s Covidom“ je 1 343.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password