Obchodníci majú výhrady k súčasnej situácii: Nákupné hodiny pre seniorov treba prehodnotiť

Výhrady sa týkajú aj nákupov pozitívnych s respirátorom, očkovania a zákazu predávať iný tovar, ako potraviny či drogéria.

Zväz obchodu Slovenskej republiky (ZO SR) má k súčasnej situácii v obchodnej sfére viacero výhrad. „Slovenskí obchodníci, členovia Zväzu obchodu SR, ale aj nečlenovia sa už viackrát obrátili na viaceré orgány štátnej správy ohľadom nákupných hodín v obchodných prevádzkach vyhradených pre seniorov,“ uvádza ZO SR. Podľa ich mienky sa seniorské nákupné hodiny míňajú účinku. Členovia zväzu rešpektujú rozhodnutia Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR), no majú výhradu ku konkrétnym časom, domnievajú sa, že čas od 9.00 do 11.00 hod. „nie je štastný“.

„Podľa dlhoročných skúseností z obchodu nakupujú seniori v skorších ranných hodinách, zvyčajne využívajúc čas okolo 8:00 h,“ povedal Martin Katriak, prezident ZO SR.

foto ilustračná (pixabay.com)

Najmä v čase zákazu vychádzania s výnimkami a obmedzeného pohybu osôb považujú za vhodné seniorské hodiny prehodnotiť. Ak ich nie je možné zrušiť, za prijateľnejší čas pre nákupy seniorov považujú obdobie medzi 7.30 a 9.00 hodinou. „Podľa našich skúseností z predchádzajúcej vlny pandémie, kedy bol tiež vyhradený čas od 9:00 h do 11:00h a pôvodne dokonca medzi 9:00h až 12:00h, boli obchody od 10:00h prázdne,“ dodal Pavol Konštiak, 1. viceprezident ZO SR.

Výhrady majú aj k možnosti pozitívnych osôb na koronavírus, ktoré môžu absolvovať nákupy s respirátorom.

„ZO SR je presvedčený, že ÚVZ SR v tomto prípade nedostatočne identifikoval zdravotné riziká a nielenže nezabezpečil dostatočnú ochranu pred šírením choroby Covid-19, ale umožnil ohrozenie životov a zdravia prevádzkového personálu a  spotrebiteľov v priestoroch predajní pri nákupe, ale aj iných osôb pri ceste na nákup a späť,“ uvádza zväz, pričom Generálna prokuratúra SR podľa neho podala protest proti danej vyhláške. Martin Katriak tvrdí, že rozumie, ak niektoré pozitívne osoby v izolácii nemajú možnosť zaobstarať si nevyhnutné životné potreby, ale pripomína aj možnosť zabezpečiť si ich prostredníctvom pomoci jednotlivcov, samosprávnych orgánov či charitatívnych organizácií.

foto ilustračné (pixabay.com)

Osoby s pozitívnym výsledkom testu na koronavírus by počas 10-14 dňovej izolácie mali byť skutočne izolované od ostatných osôb a táto izolácia by nemala byť uvoľňovaná ani možnosťou nákupu.

Výnimkou pre pozitívnych sa už zaoberá Generálna prokuratúra SR. Zväz tiež žiada zaradenie pracovníkov, ktorí pracujú v priamom kontakte so zákazníkmi do prednostnej kategórie pre očkovanie na ochorenie COVID-19. Okrem toho sa množia aj prípady, kedy zákazníci potrebujú kúpiť tovar bežnej spotreby, ako sú žiarovky, batérie, školské či kancelárske potreby, alebo napríklad ponožky. „Nemôžeme žiadať, ani očakávať, aby si ľudia kvôli jednej žiarovke objednávali donášku do domu z e-shopu,“ doplnil Konštiak. Zväz sa domnieva, že ak môžu byť otvorené aj obchody so záhradníckym tovarom, za istých podmienok by mohli byť otvorené aj tie s nepotravinárskym tovarom.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password