Dvoje obálky – dvoje hlasovacie urny. Prilákajú prvé spojené voľby k urnám viac voličov?

Blížiace sa voľby prinášajú niekoľko zmien. V niektorých obciach v kraji nebudú mať občania koho krúžkovať.

zdroj: Ministerstvo vnútra SR

Slovensko v sobotu 29. októbra čakajú historicky prvé spojené voľby. V jeden deň budeme voliť predsedov a poslancov samosprávnych krajov, primátorov, starostov aj poslancov mestských a obecných zastupiteľstiev. Voľby do európskeho parlamentu a župné voľby sú medzi ľuďmi najmenej populárne, spojenie volieb by tak mohla stúpnuť aj účasť voličov.

Spojené komunálne a župné voľby prinášajú viacero zmien

Jednou z nich sú farebne odlíšené hlasovacie lístky, obálky a volebné urny. „Lístky, ktoré budú biele sú pre mestské (resp. obecné, pozn. red.) voľby a lístky, ktoré budú na modrej farbe sú pre župné voľby. Takisto farebné budú aj obálky, podobne označené modrou a bielou farbou,“ vysvetlil hovorca mesta Nitry Tomáš Holúbek.

foto ilustračná: TV Nitrička

Voľby by podľa hovorcu mesta mali prebiehať v miestnostiam, na ktoré sú občania zvyknutí. Na priebeh volieb budú štandardne dohliadať okrskové volebné komisie.

Tie voličovi po predložení občianskeho preukazu alebo dokladu o pobyte cudzinca vydajú dve obálky a štyri hlasovacie lístky. „Jeden hlasovací lístok pre voľby do zastupiteľstva samosprávneho kraja a jeden hlasovací lístok pre voľby predsedu samosprávneho kraja. Jeden hlasovací lístok pre voľby do obecného (mestského) zastupiteľstva a jeden hlasovací lístok pre voľby starostu obce (primátora mesta),“ informuje Ministerstvo vnútra SR.

Viac v reportáži Miriam Polákovej

Pri kandidátoch na starostov, primátorov a predsedov krajov krúžkujeme poradového číslo jedného z kandidátov. V prípade kandidátov na poslancov krúžkujeme najviac toľko poradových čísiel kandidátov, koľko poslancov má byť v príslušnom volebnom obvode zvolených. „Počet poslancov, ktorý sa volí vo volebnom obvode je uvedený na hlasovacom lístku,“ vysvetľuje ministerstvo vnútra.

Ak sa volič pomýli, komisia mu vydá nové hlasovacie lístky, pôvodné musí vložiť do schránky na odloženie nepoužitých alebo nesprávne upravených hlasovacích lístkov.

foto ilustračná: pexels.com

Volíme len do 20. hodiny a v mieste svojho trvalého pobytu.

V minulosti bolo zvykom voliť do 22. hodiny. Pri spojených voľbách budú vzhľadom na komplikovanosť sčítavania hlasov volebné miestnosti otvorené od 7. hodiny len do 20. hodiny.

Voliť môžu iba občania, ktorí najneskôr v deň volieb dovŕšia 18 rokov a majú trvalý pobyt v meste či obci, v ktorej chcú voliť. V prípade župných volieb je podmienok trvalý pobyt na území samosprávneho kraja.

Covid a zdravotné postihnutie nebude prekážkou.

Svoje hlasy môžu odovzdať aj občania, ktorí budú v čase volieb covid pozitívni, no musia o to vopred požiadať. „Budú na to špeciálne prenosné urny a komisie pôjdu priamo k nim do domácnosti,“ uviedol Tomáš Holúbek.

Volič, ktorý pre zdravotné postihnutie nemôže čítať alebo písať, má právo vziať so sebou do priestoru určeného na úpravu hlasovacích lístkov sprevádzajúcu osobu, musí to však vopred oznámiť komisii.

foto ilustračná (pixabay.com)

V niektorých obciach chýbajú kandidáti

V Nitrianskom kraji sú aj obce, kde sa nenašiel dostatočný počet kandidátov. Podľa ministerstva vnútra nebola podaná kandidátna listina na starostu v obci Domadice s približne 240 obyvateľmi v levickom okrese. V obci Čab v okrese Nitra zase kandiduje nižší počet kandidátov pre voľby do obecného zastupiteľstva, ako má byť zvolený. Aj tu sa ale obyvatelia môžu zúčastniť župných volieb.

„Kým nie sú obsadené funkcie starostu obce a poslancov obecného zastupiteľstva, vyhlasujú sa voľby (aj opakovane),“ informuje o ďalšom postupe ministerstvo. Ak obec ani po dvoch po sebe idúcich voľbách nemá starostu a zastupiteľstvo, vládu ju po súhlase danej obci môže pričleniť k susediacej obci.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password