Do Nitry priviezli ďalší kus Berlínskeho múru

Tri fragmenty boli v Nitre umiestnené minulý rok. Štvrtý kus k nim pribudne po verejnej architektonickej súťaži.

foto: Roman Oravec (FB Mesto Nitra)

Okrem troch fragmentov, ktoré boli osadené v parčíku pri VÚB banke na Štefánikovej triede pri príležitosti pripomienky Nežnej revolúcie, je od dnes v Nitre ďalší kus Berlínskeho múru.

„Element v tvare L doplní už osadené tri fragmenty na budúcom Námestí slobody medzi VÚB bankou a Farskou ulicou,“ oznámila nitrianska radnica.

foto: Roman Oravec (FB Mesto Nitra)

Pripomenula tiež, že Nitra je prvým slovenským mestom, ktoré získalo originálne kusy bariéry. Na budúcom Námestí slobody budú na jednom mieste osadené časti vonkajšej aj vnútornej konštrukcie múru. Štvrtý fragment bude osadený po verejnej architektonickej súťaži.

Nitra sa minulý rok stala 18. mestom na svete, ktoré dostalo do daru autentické kusy z betónového symbolu neslobody a komunistického vraždenia.

Línia Berlínskeho múru bola dvojitá. Prvou líniou bola dotyková – kontaktná, ktorú musel utečenec preliezť, dostať sa za ňu. To boli miesta, kde sa naposledy ruky týchto ľudí dotkli panelov. „V priestore medzi prvou a druhou líniou, na hranici západného Berlína sa stretli len z guľkami, ktoré boli na nich vypálené zo strážnych veží bez vyzvania,“ vysvetlil Tibor Ujlacký. autor myšlienky osadenia fragmentov múru.

Televízia Nitrička

Forgot Password