Divadelná Nitra 2022 posunula festival do novej etapy s dobrou správou: Ľudia do divadla chodiť nezabudli

Pandémia koronavírusu veľa zmenila. Organizátori 31. ročníka medzinárodného festivalu preto k príprave podujatia pristupovali s rešpektom.

zdroj: Divadelná Nitra, Henrich Mišovič

Po dvoch „pandemických“ ročníkoch Divadelná Nitra počas šiestich dní poskytla plnohodnotný program so 7 slovenskými, 8 zahraničnými inscenáciami a pestrým sprievodným programom. Riaditeľka festivalu Darina Kárová vyzdvihla fakt, že sa podujatie mohlo uskutočniť: „Naživo. A bez akejkoľvek zmeny programu. Navyše sa potvrdil jeho medzinárodný charakter. V hlavnom programe sa predstavilo 15 inscenácií v produkcii 10 krajín“.

Vstupenky sa už nekupujú v predstihu, ale ľudia do divadla chodiť nezabudli.

Riaditeľka festivalu priznala, že predaj vstupeniek dlhšie stagnoval, preto boli obavy z nízkej návštevnosti. Napokon však podľa jej slov diváci dotvorili atmosféru predstavení a menšie sály boli zaplnené do posledného miesta.

zdroj: Divadelná Nitra, Ctibor Bachratý

Viacerí zahraniční vystupujúci na Divadelnej Nitre účinkovali prvýkrát. Risk s novými menami sa organizátorom oplatil

Podľa kurátora hlavného zahraničného programu Jána Šimka sa zdá, že diváci nemusia vidieť iba etablované mená a boli otvorení aj divadelným tvarom, na ktoré miestne publiká nie sú zvyknuté. Risk sa teda vyplatil.

„Pokoronová divadelná situácia sa veľmi zmenila a tvorcovia premýšľajú nad svojím novým vzťahom k divadlu ako k nejakému médiu umeleckej výpovede. A to sa udialo aj u divákov,“ dodal Ján Šimko.

foto: Divadelná Nitra, Juraj Šebok

Špecifikom uplynulého ročníka bolo dotváranie predstavení v priebehu.

Predstavenia Kronika vojny, nenávisti a lásky, Virtual Ritual a Prima boli dotvárané počas trvania festivalu. Miestni umelci i verejnosť pri ich dokončovaní dostali možnosť pracovať s profesionálmi zo zahraničia.

Podujatie vďaka sprievodným aktivitám neprebiehalo iba na javiskách, ale aj v uliciach

Dvadsaťdeväť podujatí sprievodného programu organizoval samotný festival, ďalšiu desiatku ponúkli spoluorganizátori; z ich celkového počtu bolo 9 podujatí venovaných deťom. Najviac návštevníkov si získala víkendová ponuka, do ktorej sa po dvojročnej prestávke vrátila Nitrianska biela noc.

zdroj: Divadelná Nitra, Henrich Mišovič

„Počas nej mohli návštevníci bližšie spoznať novovzniknuté kultúrne a kreatívne centrá v Nitre (Domof Creativity, Kreatívne centrum Nitra, bod.K7), vychutnať si na námestí koncert speváčky Katarzie či vernisáž plagátov ukrajinského grafika Mykolu Kovalenka, žijúceho na Slovensku,“ vraví dramaturg sprievodného programu Miroslav Zwiefelhofer.

Súčasťou festivalu sú tradične aj projekty Asociácie Divadelná Nitra: V4@Theatre Critics Residency, medzinárodná tvorivá platforma pre divadelných kritikov do 35 rokov zo Slovenska a zahraničia, a Ako na divadlo, neformálne vzdelávanie o divadle.

zdroj: Divadelná Nitra, Soňa Niková

Divadelná Nitra 2022 v číslach. Počet hlavných spoluorganizátorov: 3, počet spoluorganizátorov: 13, počet donorov: 22, počet mediálnych partnerov: 16, počet partnerov: 24, počet členov štábu: 30, počet účinkujúcich v hlavnom programe: 44, počet inscenácií v hlavnom programe spolu: 15, počet zahraničných inscenácii v hlavnom programe: 8, počet slovenských inscenácií v hlavnom programe: 7, krajiny hlavného programu: 10, počet divákov na predstaveniach hlavného programu: 2 346, počet akcií sprievodného programu: 29, počet účinkujúcich v sprievodnom programe: 101, počet návštevníkov sprievodného programu: 1 980, počet akreditovaných novinárov: 16, počet dobrovoľníkov: 45.

Televízia Nitrička

Forgot Password