Divadelná Nitra v uliciach – Deň 1.

Divadelná Nitra naplno odštartovala na pešej zóne! Aká bola KníhKupecká či Balaton 1982?

Kultúra vo forme umenia je neoddeliteľnou súčasťou človeka už od nepamäti. Časom si však môžeme všímať jemný nezáujem, hlavne zo strany mladých, čo sa však jednoznačne nedá povedať o žiakoch ZUŠ J. Rosinského, ktorí boli so svojimi prednesmi opäť súčasťou KníhKupeckej.

Z pódia oproti antikvariátu Pod vŕškom sa ozval hlas prvej prednášajúcej. Básne boli rôzne, často dotýkajúce sa témy holokaustu alebo iných, možno pesimisticky pôsobiacich, no o to s hlbším odkazom, chytali poslucháčov za srdce. Osviežujúcim spestrením bola báseň Domček jedným ťahom, prednášaná Emou Dolákovou, ktorá priniesla so sebou nádych jemnej ženskosti.

Na Kníhkupeckú zavítali hostia Daniel Majling a František Malík z vydavateľstva BRAK.

Po čítačke z diela Rudo nasledovala diskusia. Diela Daniela Majlinga Ruzká klazika či Rudo, vyšli pôvodne v češtine, až neskôr vyšli v slovenčine a v dlhšej verzii práve od vydavateľstva BRAK. Diskusia sa viedla vo veselej nálade, s množstvom smiechu pri vtipných poznámkach oboch hostí a moderátora Igora Rjabinina.

„Ja som mal knihu, ktorá mala byť takým temným výletom do vnútra štyridsiatnika, ale chcel som tomu dať názov Emke k narodeninám. Som si zistil, že Emka je najfrekventovanejšie ženské meno v poslednom čase a predstavil som si hordy ľudí, starých rodičov ako zúfalo hľadajú niečo Emke k narodeninám a ako vojdú do kníhkupectva, uvidia túto knihu a bude sa im zdať, aký je to dobrý nápad a kúpia to…,“ poznamenal s humorom Daniel Majling.

Na ceste do políc slovenských knižníc (najskôr budúci rok aj kvôli kríze papiera) je však nový komiks, o ktorom D. Majling prezradil jeho zatiaľ možný názov – Gemer.

Súčasťou KníhKupeckej bola aj knižná dielnička pre deti

Najnovšie dielo by malo byť grafickou novelou – teda dlhšie a z hľadiska hĺbky postáv prepracovanejšie. Diskusia bola nachvíľu prerušená krátkym, nečakaným výstupom žiačky ZUŠ J. Rosinského práve zo spomínaného diela, za čo si vyslúžila veľký potlesk aj od samotných hostí.

Celý program bol zavŕšený koncertom nitrianskej skupiny Dis is Markéta, ktorý trvala až do večera.

Okrem Kníhkupeckej bola však možnosť zaspomínať si na staré dovolenkové časy, konkrétne na Balaton 1982

Dvojica účinkujúcich sa vo svojom 40-minútovom, interaktívno-pantomimickom vystúpení plavila na vodnom bicykli s množstvom humoru, do ktorého bolo zatiahnuté aj publikum. Niektorí stvárnili úlohu fotografa, iní si zahrali bedminton či vypili drink. Čerešničkou na konci bola hromadná fotografia s celým publikom v obľúbenej letnej destinácii Slovákov.

Predstavenia Divadelnej Nitry majú čo priniesť a ukázať aj v uliciach mesta, nielen na doskách Divadla Andreja Bagara a už dnes sa môžete tešiť na ďalší program.

Natália Lovászová

Televízia Nitrička

Forgot Password