Diváci nazrú do života niekdajšej nitrianskej divadelnej ubytovne Kutlochy

Divadlo Andreja Bagara (DAB) pripravuje novú inscenáciu. Predstaví príbeh hereckých generácií, ktoré v ubytovni bývali.

Slovo kutlochy pochádza z českého jazyka. Predstavuje akýsi brloch, pelech, noru, skrýšu či miestnosť, kde je veľa vecí, neporiadok, ale kde sa človek cíti bezpečne. Aj v Nitre sa nachádzali kutlochy. Išlo o nitriansku ubytovňu pre divadelníkov v pôvodnom Národnom dome so Sokolovňou (dnešného Staré divadlo Karola Spišáka). „Inscenácia v skratke predstaví aj minulosť Kutlochov a budovy divadla, ktorá bola postavená v roku 1929 ako Roľnícky a Národný dom so Sokolovňou a dnes je národnou kultúrnou pamiatkou,“ uvádza DAB.

Diváci sa zrýchlene pozrú na udalosti, ktoré sa uskutočnili od 50. rokov až po súčasnosť.

Zoznámia sa s hereckými generáciami, ktoré sa v ubytovni prebývali. Nahliadnu do historiek, príbehov a osudov známych osobností. Dej na pozadí príbeh zdokumentuje, ako pod oknami budovy plynula doma striedali sa režimi. „Scenár inscenácie vznikol na základe množstva rozhovorov s pamätníkmi, ktorí na Kutlochoch bývali, tvorili, prežívali svoje lásky, túžby, sklamania, tvorivé muky, či vnútorný konflikt s dobou, ktorú žili… Zlomové historické obdobia (50. roky, august 1968, normalizácia, november 1989, rozdelenie Československa, bizarné 90. roky) predstavíme tak, ako ich prežívali umelci v kontexte svojich súkromných osudov a vzťahov,“ dopĺňa DAB.

Predstavenie okrem historiek z divadelného života, príbehov hercov a umelcov poukáže aj na zlomové historického udalosti, dejiny jednej budovy a citácie zo slávnych inscenácií DAB.

Sochy sokolov z budovy Starého divadla putovali k reštaurátorovi. Viac sa dozviete v článku nižšie.

Dominantou bodom scény je približne tri metre vysoká zväčšenina sochy sokola, ktoré sa spolu s ďalšími tromi identickými betónovými odliatkami nachádza na priečelí pôvodného Národného domu so Sokolovňou. Autorom zväčšeniny je český scénický výtvarník Pavel Svoboda a predchádzalo jej odborné 3D naskenovanie, ktoré pre divadlo vytvoril Anton Arpáš z Archeologického ústavu v Nitre.

foto: FB Klub priateľov starej Nitry

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password