Diabetes – epidémia tretieho tisícročia. Máte aj vy doma cukrovkára?

V Synagóge sa konal dia deň detí zameraný na ľudí s ochorením diabetes.

Osláv dňa detí je po celom svete veľa, Nitriansky dia deň detí je ale len jeden. V pondelok 10. júna sa v priestoroch Synagógy na pešej zóne v Nitre konalo podujatie, ktoré pomáha rodinám bojujúcim s ochorením diabetes. Bol to piaty ročník tejto akcie, ktoré v spolupráci s mestom usporiadalo občianske združenie KlauDIA.

„Väčšina z ľudí čo tu sú, tak buď majú doma detských diabetikov, alebo niekto z rodiny žije s celoživotným ochorením diabetes. Podujatie je zamerané nielen pre rodičov a deti, ale aj pre zdravotníkov a potravinárov, ktorí majú čo do výživy diabetikov povedať. Všetci ľudia, čo sú tu, sa snažia navzájom si pomáhať a podporovať sa,“ povedala nám Klaudia Šugrová, organizátorka podujatia.

Cukrovka je chronické, civilizačné ochorenie, ktorého výskyt celosvetovo, ale aj v rámci Slovenska neustále narastá. Táto choroba je často označovaná za epidémiu tretieho tisícročia. Pri ochorení je najdôležitejší zdravý životný štýl a správna nutričná podpora. Práve to sa snaží OZ KlauDIA naučiť deti už od malého veku.

 „Je to rozsiahla problematika. Ochorenie diabetu je dané dobou a detských pacientov neustále pribúda. Rovnako sa ale rozširuje aj naša komunita. Začínali sme malá skupina piatich rodín a za tých päť rokov sme sa rozrástli natoľko, že dnešný dia deň detí sme museli usporiadať v Synagóge. Do priestorov, ktoré sme využívali v minulosti, sa už jednoducho nezmestíme. Snažíme sa deti naučiť, ako zvládať celý život s diabetom. Zdravý životný štýl je pre deti s diabetom základné liečebné opatrenie,“ dodala Šugrová.

Na podujatí bol prítomný aj uznávaný diabetológ Jozef Michálek, ktorý sa problematike spomínaného ochorenia venuje dlhé roky. Medzi ďalších hostí patril spevák Kuly, ktorý sám cukrovkou trpí a spevák Jozef Pavlusík, ktorý má diabetika v rodine. Hudobné a tanečné predstavenia si pripravili aj talentované sestry Natálka a Nelka Zemanové, ktoré rozozvučali celú Synagógu.

Daniel Mičík

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady? Kontaktujte ma na mailovej adrese: daniel.micik@nitrianskyhlasnik.sk :-)

Televízia Nitrička

Forgot Password