Deťom s rakovinou vyjadríte solidaritu počas septembra zlatou stužkou

Deviaty mesiac roka je takmer celosvetovo uznávaný ako mesiac osvety o detskej rakovine.

foto ilustračná (zdroj: unsplash.com)

S chorobou zvádzajú ťažký boj aj tí najmenší pacienti. Rodičia bojujúcich detí sa zoskupili do neziskovej organizácie, aby ľahšie zvládali obdobie, ktoré je náročné pre malého, respektíve mladého pacienta aj celú rodinu. Prvotne ide o rodičov detí, ktoré sa liečili na bratislavskej onkológii. „Prešli sme s nimi dlhodobou náročnou liečbou a preto vieme, čo to pre rodiny s takto chorým dieťaťom obnáša. Rozhodli sme sa pomáhať a odovzdávať naše skúsenosti iným,“ uvádzajú rodičia z NO Deťom s rakovinou.

Vyjadriť solidaritu a empatiu môžete počas septembra pripnutou zlatou stužkou.

foto ilustračná (zdroj: unsplash.com)

NO vznikla v decembri 2015 a funguje na Klinike detskej hematológie a onkológie Národného ústavu detských chorôb v Bratislave. V roku 2016 sa stali právoplatným členom medzinárodnej organizácie Childhood Cancer International (CCI).

Hája tak záujmy všetkých slovenských onkologických detských pacientov.

„Rodinám na klinike uľahčujeme bežné činnosti (napr. novými eloktrospostrebičmi), zabezpečujeme každodenné praktické kuchynské a hygienické potreby, každý nový pacient dostáva tzv. štartovací balíček,“ pokračuje v opise aktivít NO. K ich činnosti však patrí aj pomoc vo forme príspevkov pre konkrétne rodiny, ktoré sú v zlej sociálnej situácii. Rozprávajú sa s rodičmi detí o problémoch, podporujú u malých pacientov art terapiu a organizujú rôzne osvetové podujatia, napríklad Týždeň deťom s rakovinou.

Počas jedného týždňa pacientov navštevujú zaujímaví hostia.

Herci zo seriálu Oteckovia, Gogo, Fero Joke, Smejko a Tanculienka a boli ich pozrieť napríklaj aj zápasníci z TC AJ Nitra. „Týždeň deťom s  rakovinou je čas nielen plný stretnutí, zábavy, rozhovorov, či nových priateľstiev, ale aj pripomínania si detí, ktoré už, žiaľ, nie sú medzi nami,“ uzatvárajú iniciátori podujatia.

Zapojili sa aj politicky činné osobnosti.

zdroj: facebook Zuzana Čaputová

„Tak, ako zlato prechádza ohňom, aby sa stalo silnejším a tvrdším, podobne deti, ktoré prekonali rakovinu, prešli náročnou skúškou a stali sa preto silnejšími a verím, že aj súcitnejšími. Sú vzorom pre nás všetkých,“ podporila myšlienku septembrovej osvety prezidentka SR Zuzana Čaputová. Zároveň prostredníctvom svojich sociálnych sietí poďakovala zdravotnému personálu a všetkým, ktorí stoja za zlepšením zdravotného stavu onkologických pacientov. Europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová sa zase podujala upozorniť na „zlatý september“ poslancov Európskeho parlamentu.

Pre pacientov v Nitre je dobrou správou otvorenie onkologickej poradne v areáli nitrianskej fakultnej nemocnice.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password