Nitra je prvé slovenské mesto, v ktorom realizujú unikátnu liečbu rakoviny

Za finančne náročnou liečbou bolo pred časom potrebné vycestovať do zahraničia.

foto ilustračná (zdroj: pixabay.comň

Možnosti onkologických pacientov sa na Slovensku opäť rozširujú vďaka takzvanej rádionuklidovej liečbe, vykonávajú ju však zatiaľ len na jednom mieste – v nitrianskom Izotopcentre na Oddelení nukleárnej medicíny. Podľa portálu Pravda ide o finančne veľmi nákladnú, no zároveň modernú liečebnú metódu v oblasti nádorových ochorení.

Je využiteľná najmä pri rakovine prostaty a neuroendokrinných nádoroch, ktoré môžu vzniknúť napríklad v tráviacom trakte, pľúcach či v pankrease.

„Rádionuklidová liečba rakoviny spočíva vo vnútornom cielenom ožiarení nádorových buniek pomocou látok, ktoré v nukleárnej medicíne nazývame rádiofarmaká. Vnútornom preto, lebo tieto látky podávame pacientovi prostredníctvom injekcie do krvného obehu. Cielenom zase preto, že ide o látky, ktoré na základe svojich biochemických vlastností vyhľadávajú bunky s určitými znakmi,“ primár oddelenia Andrej Vondrák pre Pravdu vysvetlil, že ide práve o nádorové bunky.

Oddelenie na Rázusovej ulici v Nitre (zdroj: Izotopcentrum)

Vysvetlenie je síce pre laika pomerne zložité, no dôležité je, že spomínaná metóda podľa primára nemá, možno okrem únavy, významné vedľajšie nežiaduce účinky.

Dosah na zdravé orgány a tkanivá v tele je minimalizovaný. Liečbu vedia prispôsobiť konkrétnemu pacientovi. Ten zvyčajne absolvuje dva až šesť cyklov terapie v šesť až osemtýždňových intervaloch, terapiu je pritom možné absolvovať aj viac rokov po sebe. Jeden cyklus môže stáť vyše 10 tisíc eur.

Metódu začínajú preplácať zdravotné poisťovne.

Poisťovňa Union má podľa Andreja Vondráka zazmluvnenú liečbu neuroendokrinných nádorov. Všeobecná zdravotná poisťovňa momentálne na výnimku prepláca liečbu jednému pacientovi s karcinómom prostaty. „S Izotopcentrom sme komunikovali o tejto metóde liečby, k jej zazmluvneniu nedošlo. Liečba našich poistencov je zabezpečená zaužívanými spôsobmi,“ dozvedeli sme sa od Mateja Štepianského, PR špecialistu poisťovne Dôvera.

foto ilustračná (zdroj: pixabay.com)

Záujem o liečbu vplyvom medializácie stúpa.

„Aj keď som rád, že sa pacienti zaujímajú o svoje zdravie a možnosti liečby svojho ochorenia, nie je to vždy úplne šťastné, pretože niektorí pacienti sa liečby domáhajú bez ohľadu na jej rozumnú indikáciu a obchádzajú svojich ošetrujúcich lekárov. Našťastie, sa im to vo väčšine prípadov darí vysvetliť,“ vraví primár Oddelenia nukleárnej medicíny. Je to podľa neho spôsobené tým, že informácie o možnosti liečby, ktoré boli nedávno vo väčšej miere medializované, nevedeli obsiahnuť komplexnosť problematiky. Napriek všetkému možno rádionuklidovú metódu považovať na Slovensku za výrazný posun, doteraz boli pacienti odkázaní na zahraničie, no spolu so záujmom zdravotných poisťovní majú dnes väčšiu šancu chorobu poraziť.

 

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password