Vila K sa opäť otvorí verejnosti: Ponúkne predprogram Dňa architektúry

Výstava, ktorá je jeho súčasťou, sa neskôr presunie do exteriéru.

Vila Kollmannovcov, dnes známa ako Vila K, na Kmeťkovej ulici v Nitre pokračuje v snahe vytvoriť pre verejnosť nový kultúrny priestor. Už najbližší víkend môžete vilu navštíviť a pozrieť si predprogram výstavy experimentálneho bádania kolektívu Združenia architektov Nitry a Nitrianskeho kultúrneho dedičstva. „Výstava vo Vile K otvára priestor pre dialóg myšlienok, ktoré sa spájali nielen v tvorbe architekta Michala Maximiliána Scheera, ale stále existujú medzi nami každodennými scheerovačmi súčasnej Nitry,“ uvádzajú na sociálnej sieti organizátori podujatia SCHEEROVANIE.nr.

Program začne v sobotu 11. 9. o 14.00 hod. otvorením výstavy s predstavením tematiky a tvorcov, otvorená výstava s diskusiou bude pokračovať od 15.00 do 20.00 hod. Výstavu môžete navštíviť aj v nedeľu 12. 9. medzi 14.00 a 18.00 hod. Následne bude presunutá do exteriéru až do ukončenia festivalu Deň architektúry v Nitre 2021 (1. – 7. októbra).

Ako uviedlo Občianske združenie Vila K „výskum pri príprave projektovej dokumentácie sa nezaobišiel bez neporiadku“, preto sa vo vile nedávno konala upratovacia brigáda. Dôvodom však boli aj plánované podujatia.

Pri pripomenutí 80. výročia prijatia Židovského kódexu sa vo vile konal workshop pre žiakov základných škôl. Uvažovali nad otázkou, či by pomohli židovským rodinám.

„Prostredníctvom participatívnych aktivít si mohli žiaci 6.-8. ročníka vyskúšať, ako zasadal dobový slovenský parlament, či aké dilemy museli riešiť členovia židovskej komunity, aby si počas vojnového slovenského štátu zachránili život,“ uvádza tím Nitra 2026, ktorý spolu s organizáciou Post Bellum a mestom Nitra workshop pripravili.

Výstavba vily začala v 30. rokoch 20. storočia na objednávku židovských manželov Kollmannovcov. Na danú dobu mala moderná architektúra symbolizovať pokrok a lepšiu budúcnosť, tej sa však majitelia nedočkali. Fridrich a Etela Kollmannovci skončili v Osvienčime. Deportovaný boli 13. júna 1944. V súčasnosti je budova majetkom OZ Vila K.

foto: NH

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password