DAB začína pripravovať nový príbeh: Pôjde o edukatívnu hru pre deti a mládež

Tvorcovia plánujú mladým divákom vysvetliť potrebu ochrany lesov napríklad fyzikálno-chemickými pokusmi. Inšpirujú sa aj katedrami nitrianskej UKF.

Pred časom sme vás informovali, že nitrianske Divadlo Andreja Bagara nezaháľa ani počas zatvorenia. V januári začína s prípravou novej edukatívnej hry, ktorá bude určená pre deti a mládež.

„Inscenácia vychádza z udalostí v roku 2007 – ťažby dreva a následných protestov v Tichej a Kôprovej doline, ktorým predchádzala ničivá veterná kalamita vo Vysokých Tatrách v roku 2004,“ uviedlo DAB.

Príbeh autorky Slavky Civáňovej režíruje Iveta Ditte Jurčová. Herecké obsadenie tvorí Nikolett Dékány, Andrej Remeník a Tomáš Stopa. Inscenácia je príbehom o tatranských dolinách, o premene lesa v čase, o zlatokopoch a ochranároch, ale tiež o tom, čo to znamená, ak v lese nastane ticho.

foto ilustračné (pixabay.com)

„Upozorňuje však aj na súčasnú situáciu – a to rozsiahlu ťažbu dreva a jej následky na viacerých územiach Slovenska,“ približuje pripravovanú hru DAB.

Tvorcovia plánujú mladým divákom vysvetliť dôsledky týchto aktivít a potrebu ochrany lesov formou inštalácií a fyzikálno-chemických pokusov. Inšpirujú sa aktivitami katedier fyziky a ekológie Prírodovedeckej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa a vedeckých múzeí na Slovensku a v Čechách. Hra cituje tiežj konkrétne vyjadrenia z rozhovorov a videí ochranára, aktivistu a filmára Erika Baláža.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password