Cyklojazda s diskusiou sa dnes nekoná: Počasie a hokej narušili pôvodné plány

Občianske združenie Rozbicyklujme Nitru s mestom Nitra dnes pri príležitosti Dňa Zeme plánovali dve súvisiace podujatia. Obe boli odložené.

foto ilustračná: nh

O 16. hodine mala na Svätoplukovom námestí začať cyklojazda, po ktorej mala o 18. hodine pred Turistickým informačným centrom nasledovať diskusia o spolunažívaní chodcov a cyklistov na pešej zóne.

„Bicykle na pešej zóne sú realitou už niekoľko týždňov. O tom, či do centra mesta patria aj cyklisti a ako majú spolunažívať s chodcami, chce radnica hovoriť v kampani Mestom na bicykli,“ uviedla Lenka Mareková z nitrianskej radnice.

Cyklisti majú vstup na pešiu zónu umožnený zatiaľ skúšobne od konca marca. Práve o tejto zmene mala byť diskusia so zástupcami mesta, cyklistickej komunity aj mimo nej.

Plány narušili športové udalosti a počasie. Cyklisti, ktorí fandia hokejistom, si nebudú musieť vyberať, čomu venujú svoj čas

Mestský úrad už informoval, že diskusia sa pre úspech nitrianskyh hokejistov v pôvodnom termíne neuskutoční a odsúva sa na vhodnejší dátum. Namiesto toho pribudla možnosť pre fanúšikov sledovať hokejový zápas na veľkoplošnej obrazovke na pešej zóne. Informáciu na svojej facebookovej stránke uviedol primátor Marek Hattas.

K rozhodnutiu odložiť cyklojazdu sa pridalo OZ Rozbicyklujme Nitru.

Michaela Hefková vo facebookovej skupine Rozbicyklujme Nitru uviedla, že dôvodom je predpoveď počasia práve v čase cyklojazdy, ale spomína aj rozhodnutie mesta: „Dostali sme informáciu od spoluorganizátora, že diskusia Mestom na bicykli: Patria cyklisti na pešiu zónu? sa ruší. Na Deň Zeme, žiaľ, dostáva pozornosť verejnosti aj vedenia mesta hokejový zápas“. Podľa jej slov v čase súčasných klimatických zmien ide o smutnú správu a sú otázne priority nitrianskej verejnosti a kompetentných predstaviteľov v samospráve.

foto ilustračná: unsplash.com

Pod príspevkom postupne pribudla komunikácia so súčasným poradcom pre komunikáciu mestského úradu Henrichom Vargom. Vyjadrenie Michaely Hefkovej sa mu zdalo „nefér“, pričom uviedol niekoľko bodov, ktoré podľa neho dokazujú, že súčasné vedenie mesta robí pre rozvoj cyklistiky a životného prostredia „čo sa dá“.

Cyklistov na pešej zóne podporujú aj miestne prevádzky.

Súčasťou kampane Mestom na bicykli je do 31. mája tiež akcia „Vitajte aj na bicykli!“. Zapojili sa do nej vybrané nitrianske prevádzky, ktoré po odparkovaní bicykla na odporúčanom mieste ponúknu k štandardnému nákupu bonus nayše. „Do kampane sa zapojilo 17 partnerských prevádzok sídliacich na pešej zóne, ktoré chcú slušných a ohľaduplne jazdiacich cyklistov odmeniť aj za to, že využívajú ekologickú a zdravú formu prepravovania sa v meste. Bicyklovanie je navyše skvelý spôsob, ako podporiť väčšiu nezávislosť od fosílnych palív z krajín, ktoré majú na svedomí vojnové obete dnešných dní,“ hovorí Michaela Hefková.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password