Čo priniesol do Nitry ôsmy týždeň?

Odkedy sme vstúpili do nového roka, ubehlo už osem týždňov. Každý bol niečím zaujímavý a výnimočný. Čo priniesol ten posledný?

Nech prvý hodí kameňom ten, kto sa ako dieťa netešil na prázdniny. Aj keď do letných je ešte ďaleko, jarné majú žiaci zo západného Slovenska už za sebou. Nasledujúci týždeň si voľno užijú deti z Banskobystrického, Žilinského a Trienčianskeho kraja. No a toto jarné prázdninové turné o týždeň neskôr definitívne uzavrú Východniari.

Naopak, rekonštrukcia mestskej tržnice ešte len začína. Historická budova v centre Nitry si podľa mnohých obyvateľov zaslúži patričnú pozornosť i nový šat. Viete, čo všetko sa mesto Nitra v spolupráci s Krajským pamiatkovým úradom chystá v súvislosti s tržnicou podniknúť?

Zatraktívnenie a efektívne riešenia problémov si zaslúži aj slovenský vidiek. Vďaka projektu PoliRural chcú kompetentní zistiť potreby slovenských vidiečanov, aby následne mohli navrhnúť efektívne vidiecke politiky zamerané najmä na ľudí. Do prieskumu sa môže zapojiť každý, kto žije a pracuje na vidieku alebo sa tam plánuje presťahovať. Každý hlas je podľa organizátorov dobrý. Ak vás táto myšlienka zaujala, viac sa dozviete po kliknutí na tento link.

Svoje problémy potrebuje riešiť i mestské obyvateľstvo. Hájnická ulica v mestskej časti Párovské háje sa stala nočnou morou všetkých kynofobikov. Tri nemecké ovčiaky opakovane utekali z nedostatočne zabezpečeného súkromného pozemku a svojimi výletmi obťažovali verejnosť natoľko, že prípad musela riešiť mestská polícia. Ako to celé dopadlo a či sa policajtom podarilo situáciu vyriešiť, sa dočítate v článku nižšie.

V uplynulom týždni boli zavalení prácou nielen mestskí, ale aj štátni policajti. Víkendová razia na cestách odhalila skutočne nelichotivú štatistiku. Chcete vedieť akú? Kliknite sem.

O tom, že nie všetky rozprávky končia šťastne, môže rozprávať 16 Gruzíncov, ktorým v týchto chvíľach plynie 15 dňová lehota na opustenie našej krajiny. Náhle ukončenie kariéry na nitrianskej stavbe zabezpečila príslušníkom tretích krajín cudzinecká polícia. Raz darmo, zákony platia pre všetkých a ich neznalosť nikoho neospravedlňuje.

Za porušenie zákona možno považovať online šikanovanie. Ubližovanie človeku v kyberpriestore je trestný čin. Pred kyberšikanou sa síce nedá ľahko uniknúť, no možno proti nej bojovať. Ako? Prečítajte si náš článok.

Empatia je mocný nástroj a kto ním vie vhodne narábať, uľahčuje život sebe aj ostatným. Identifikovať emócie a potreby v komunikácii nie je síce jednoduché, no určite sa to vypláca. Ako správne takýto rozhovor viesť, objasnila na odbornej prednáške Eva Račková.

Vhodná komunikácia skutočne dokáže vyriešiť mnohé problémy. Od januára platí v Nitre nová parkovacia politika, obyvatelia však zatiaľ pozitívne výsledky nevidia. Kvalitná infraštruktúra je pre mesto dôležitá, a tak sa rozhodlo do prípravy konceptu strategického dokumentu zapojiť aj verejnosť. Nitrania majú možnosť zúčastniť sa prezentácie Návrhovej časti konceptu Plánu udržateľnej mobility. Svoje postrehy a pripomienky môžu vyjadriť v pripravovanej diskusii.

Žiaľ, vyzerá to tak, že pripomienky verejnosti v súvislosti s výstavbou na Parkovom nábreží prišli neskoro. Podnikateľ sa napriek aktuálne prebiehajúcej iniciatíve občanov rozhodol svoje pozemky oplotiť. Parkovisko pri rieke Nitrania už využívať nemôžu.

Čas fašiangov je obdobím radosti a hojnosti. Z vynovených osláv sa môžu tešiť obyvatelia neďalekej obce Cabaj-Čápor. Pre nás ostatných môže byť potechou napríklad správa, že opatrenia v súvislosti s vtáčou chrípkou už neplatia, a to aj z dôvodu, že ďalší výskyt tohto ochorenia nebol zaznamenaný.

Smutné štatistiky hovoria, že každý tretí človek trpí onkologickým ochorením. Žiaľ, diagnostika a liečba takejto zákernej choroby nie je vždy jednoduchá. Vo svojom okolí máme človeka, ktorý sa nemalou mierou pričinil o to, aby sa rakovina dala ľahšie a šetrnejšie liečiť aj na Slovensku. Poznáte rodeného Komjatičana, jadrového fyzika, pedagóga a uznávaného vedca profesora Jána Ružičku?

Čas – nevieme ho spomaliť, ani zrýchliť a predsa práve boj s ním patrí k tým najťažším. Svoje o tom vedia rodičia detí trpiacich vzácnym ochorením SMA. Ich ratolesti môže zachrániť liek, ktorý stojí 2,125 milióna dolárov a poisťovne ho nepreplácajú. Podmienkou je, že musí byť podaný skôr, ako deti dovŕšia dva roky. Najrýchlejšie sa čas kráti malému Riškovi. Svoje druhé narodeniny oslávi už v apríli. Rodičia prosia o pomoc. Veď čo môže byť horšie, ako vidieť a prežívať trápenie vlastného dieťaťa?

Študenti Katedry výtvarnej tvorby a výchovy Pedagogickej fakulty UKF zaznamenali úspech. Svoju tvorbu mohli predviesť v Nitrianskej galérii. Výstava Sieť podľa siete, ktorú otvorili len tento štvrtok, je plná metafor a utajených odkazov. Čo o nej hovorí kurátor, ale aj samotná riaditeľka Nitrianskej galérie Renáta Niczová?

Kto by sa netešil z úspešného ukončenia štúdia? Diplom v ruke by mal predsa otvárať dvere do vysnívaného zamestnania. No je to naozaj tak? Aká je zamestnanosť absolventov nitrianskych univerzít v odbore, ktorý vyštudovali?

Ďalší týždeň je opäť pomaly za nami. Neplynú tie dni nejako rýchlo? Na nový pracovný týždeň sa pripravte v pokoji a pamätajte, existuje minimálne 5 vecí, s ktorými sa nikdy netreba ponáhľať.

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password