Čo ponúkol Advent na Nitrianskom hrade?

Na Nitrianskom hrade vládla počas adventu skutočne vianočná atmosféra. Bohatý program potrvá ešte do tejto nedele.

Nitriansky hrad

Hrad v decembri 2019 ponúkol niekoľko podujatí. Hoci niektoré boli len jednodňové, viaceré máte šancu navštíviť ešte počas víkendu pred vianočnými sviatkami.

V sobotu 14. decembra sa konala Adventná ochutnávka vín v hradnej pivnici. Spojená bola s vianočným pečením. Medzi najlepších vinárov regiónu, ktorí ponúkli to najchutnejšie zo svojich pivníc, patrili napr. Chateau Marco Strekov, Pivnica Radošina či Fiero Wine Kmeťovo.

V Katedrále sv. Emeráma odslúžil 15 decembra diecézny biskup Viliam Judák svätú omšu. Bola zároveň spojená s požehnaním a vyslaním koledníkov Dobrej noviny do celej Nitrianskej diecézy. „V poobedných hodinách si mohli návštevníci vypočuť adventné diela svetoznámych skladateľov v podaní organistu Vladimíra Kopca,“ uviedlo Nitrianske biskupstvo.

zdroj: fb Nitriansky hrad

Vo štvrtok 19. decembra o 16. hodine si žiaci a pedagógovia Spojenej katolíckej školy v Nitre pripravili kultúrny program spojený s predajom výrobkov. Podujatie sa konalo v Gotickej priekope.

„Od 13. do 22. decembra 2019 majú návštevníci možnosť zavítať na farmu a víkendové adventné trhy, ochutnať dobroty vo Vazulovej veži, poprezerať si výstavu betlehemov, zúčastniť sa adventného sprevádzania Nitrianskym hradom s výstupom na vežu či sa na chvíľu stíšiť pri duchovnom rozhovore v katedrále,“ pozýva Nitrianske biskupstvo.

Farma svätého Vendelína je návštevníkom prístupná od 10. do 20. hodiny v Gotickej priekope. Pre malých aj veľkých je zriadená ohrádka s ovečkami, ktoré môžu nakŕmiť dobrotami prichystanými v košíku. Výzdoba ohrádky ukrýva aj sladkú odmenu pre deti.

Zdroj: fb Nitriansky hrad

Poctivé dobroty vo Vazulovej veži vás čakajú ešte v piatok od 15. do 20. hodiny a cez víkend od 10. do 20. hodiny. Vynikajúce tradičné jedlá a koláče pripravujú majstri kuchyne Kňazského seminára sv. Gorazda.

Vianočný i bežný sortiment výrobkov, ktorý ponúkajú predajcovia a domáci výrobcovia z regiónu, môžete nájsť na víkedových adventných trhoch túto sobotu a nedeľu taktiež od 10. do 20. hodiny. Nachádzajú sa v stánkoch v Gotickej priekope a na ďalších predajných miestach v areáli hradu.

Na výstavu Betlehemov pokračujte k Diecéznemu múzeu. Betlehemy neodmysliteľne patria k Vianociam a tento rok pochádzajú zo Slovenského národného múzea – Historického múzea na Bratislavskom hrade, preto určite stoja aspoň za pár pohľadov.

zdroj: fb Nitriansky hrad

„Aj počas posledného adventného víkendu hradní sprievodcovia zoznámia návštevníkov so svätcami adventného obdobia, porozprávajú o jednotlivých betlehemoch a vystúpia na vežu katedrály, kde na návštevníkov čaká malá odmena,“ informuje Biskupstvo v Nitre. Posledné sprevádzanie začína o 19. hodine, pričom počet návštevníkov v skupine je najviac 30.

Katedrála sv. Emeráma vám od 18. do 20. hodiny ponúka adventné stíšenie sa, duchovné rozhovory v chráme i možnosť prijatia sviatosti zmierenia v predvianočnom čase plnom milosti.

Posledným podujatím Adventu na Nitrianskom hrade bude koncert, opäť v Katedrále sv. Emeráma. Predvianočný hudobný zážitok v podaní speváckeho zboru Nitria si môžete prísť vychutnať 22. decembra o 16. hodine.

Zdroj: fb Nitriansky hrad

Televízia Nitrička

Forgot Password