Čím budú slávnosti Nitra, milá Nitra tento rok iné? Pozrite si kompletný program

Sviatok svätého Cyrila a Metoda tento rok spadá na utorok, čo pre niektorých znamená aj predĺžený víkend spojený s najväčšími mestskými slávnosťami Nitra, milá Nitra. Trojdňové slávnosti potrvajú teda od nedele 3. júla do utorku 5. júla.

zdroj foto: NH

Podľa primátora Nitry Mareka Hattasa ide o skĺbenie viacerých spoluorganizátorov a podujatí. Slávnosti zahŕňajú napríklad cyrilometodský odkaz spojený s púťou, Nitriansky jarmok s remeselníkmi, historický festival Pribinova Nitrawa a sprievodné podujatia v podobe koncertov, divadelných predstavení a komentovaných prehliadok.

zdroj: Turistické informačné centrum Nitra

O večerný program na Svätoplukovom námestí sa v nedeľu postará koncert kapely Para, v pondelok Slovenský filharmonický orchester a v utorok slávnosti ukončí galaprogram SĽUK-u

„Ja si myslím, že každý obyvateľ nášho mesta alebo regiónu si nájde svoje. Zároveň tu budú aj partneri s našim parnterských miest, čiže presah bude aj cezhraničný,“ vyjadril sa Marek Hattas.

V podhradí sa bude konať histrický festival Pribinova Nitrawa. Zaujímavosťou bude módna prehliadka

Festival sa koná po ročnej prestávke po 10. raz. Potrvá tiež tri dni a novinkou je, že tento rok si pripomenie aj turecké boje. Okrem toho ho ozvlášti módna prehliadka historického odievania. Festival bude tradične spojený s dobovými remeslami a občerstvením.

foto: NH

Viceprimátor Nitry Daniel Balko pripomenul, že minulý rok sa podarilo zavŕšiť úsilie o to, aby cesta sv. Cyrila a Metoda získala certifikát kultúrnej cesty

Podľa jeho slov protipandemické opatrenia minulý rok nedovolili túto významnú udalosť patrične osláviť. „Keďže už máme otvorené hranice aj oveľa uvoľnenejšie opatrenia, tak si ukážeme, ako to je, keď ste naozaj živou zastávkou putovania, pretože od tohto pondelka sa prvý raz začala organizovaná púť z Velehradu do Nitry,“ dodal viceprimátor.

Pútnici by už mali byť na území Slovenska a v pondelok po príchode na hrad by spolu s dobrovoľníkmi mali vytvoriť živý symbol Cyrila a Metoda.

Slávnostná svätá omša sa bude konať v deň sviatku na Svätoplukovom námestí. Program pokračuje na hrade dňom otvorených dverí

Podľa hovorcu Nitrianskeho biskupstva Tibora Ujlackého omša plní duchovný rozmer slávností a po nej bude program pokračovať na Nitrianskom hrade. „Jedna z hlavných aktivít je deň otvorených dverí, kedy verejnosť bude môcť vstúpiť do celého areálu hradu,“ povedal hovorca.

Návštevníci si okrem Diecézneho múza a katedrály budú môcť prezrieť aj interiéry Biskupského paláca, ktoré sú zvyčane pre verejnosť nedostupné. (foto: NH)

Pútnici budú môcť z Dražoviec prejsť trasu, ktorá vedie cez Zoborský kláštor, Martinský vrch, okolo OC Promenada, cez hlavné námestie až do Horného mesta k súsošiu Cyrila a Metoda, kde sa účastníci dozvedia historické zaujímavosti a na základe získaných pútnickych pečiatok získajú dekrét pútnika.

Tohtoročnou novinkou je aj vernisáž Jany Zaujecovej, ktorá šila ornáty použité počas cesty pápeža Františka na Slovensku. Ornáty, ktoré reprezentujú aj liturgické umenie bude možné vidieť v Katedrále – Bazilike sv. Emeráma.

Okrem toho tu bude v nedeľu po svätej omši požehnaná nová cyrilometodská cyklotrasa. „Hneď po jej otvorení vyštartuje prvá jazda, ktorá pôjde po trase z Nitry až do Trnavy,“ dodal Tibor Ujlacký. (foto ilustračná: pixabay.com)

V ponuke sú aj komentované prehliadky Kostola navštívenia Panny Márie a kláštora vincentiek a znovuvybudovaného Veľprepoštského paláca.

Program rozšíria podujatia nitrianskych divadiel či krajskej knižnice, ale tiež podujatia konané v Synagóge, Kostole reformovanej cirkvi, Ponitrianskom múzeu či v gotickej priekope

Program slávnosti spolu so sprievodnými aktivitami (zdroj: mesto Nitra)

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password