Chodníky s prívlastkom bezbariérové však v skutočnosti bezbariérové nie sú. Hendikepovaným spôsobujú problémy

Bariéra – zdravý človek si ju možno ani nevšimne, no pre hendikepovaných je prekážkou a je náročné sa cez ňu dostať. Svoje vie o tom aj Marta Miklúšová, ktorej syn je vozičkár.

Legislatíva spojená s riešením debarierizácie verejných priestorov v tejto krajine je platná už niekoľko rokov. Zo skúsenosti ľudí, ktorí pravidelne prichádzajú do styku s bariérami však vyplýva, že jej dodržiavanie je často nedôkladné.

S bariérami sa každý deň stretáva Marta Miklúšová, ktorej syn je vozičkár. Chodníky, ktoré by mal byť bezbariérové, nimi ale reálne nie sú.

„Keď sa urobia prechody a nechá sa zakaždým 2-3 centimetre odskok od asfaltu, tak to je problém. Musíte s tým vozíkom zastaviť a musíte ho jednou nohou nadvihnúť. Možno si to ani neuvedomujú, lebo ten 1-2 centimetre pre zdravého človeka je nič. Urobím krok a idem, lenže ja s tým vozíkom ten krok neurobím,“ povedala Marta Miklúšová. Podľa jej slov to ľudia nemusia vedieť, ale mal by to vedieť napríklad stavebný dozor a predovšetkým osoba, ktorá preberá stavbu. Tá zároveň podpisuje, že stavba je v súlade s mnohými zákonmi, ktorým má vyhovovať.

Čo sa týka debarierizácie, mesto Nitra sa podľa slov Miklúšovej zlepšuje, no predtým tomu tak nie vždy bolo. Hendikepovaným ale problém nerobia len staré chodníky, ale aj prasknutý asfalt. Ten je možné nájsť aj na takých chodníkoch, ktoré boli prednedávnom revitalizované.

„Prasknutý asfalt, ktorý sa rozširuje, tá škára, má približne 10-15 centimetrov a ja tam uviaznem a nevládzem,“ povedala Miklúšová.

V Radničných novinách, ktoré vyšli prednedávnom, je uvedené, že minulý rok bolo urobených 17 debarierizácií. Miklúšová však nevie povedať, či z uvedeného počtu je 14 dobrých.

Mesto má vyhotovený Akčný plán – Nitra pre všetkých – Informácie (nielen) pre hendikepovaných turistov. Jeho úlohou je podporiť debarierizáciu mesta. „Pripravujeme manuál verejných priestranstiev, to je dosť zasadaný strategický dokument, ktorý bude hotový na prelome tohto a budúceho roku a tento dokument bude zaväzovať všetky investičné akcie, ktoré budú postavené v budúcnosti, aby rátali s bezbariérovosťou,“ povedal hovorca mesta Nitra Tomáš Holúbek. Ďalej hovorí, že mesto si uvedomuje, že jestvujúce chodníky nie sú v ideálnom stave a roky sa v súvislosti s nimi spravilo dosť málo.

Manuál verejných priestranstiev má za úlohu jasne určovať výstavbu bezbariérových chodníkov. Okrem uvedeného má zariadiť aj to, aby pri rekonštrukciách, ktoré sa uskutočnia v budúcnosti, došlo k náprave jestvujúcich bezbariérových chodníkov. Mesto plánuje chodníky zrezávať, aby mohol tadiaľ prejsť každý. „Je to podľa nás štandard, ktorý by v 21. storočí mal byť úplnou samozrejmosťou,“ dodáva Holúbek.

foto: TV Nitrička

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: marko.mikulasik@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password