Cestovný ruch v Nitre má za sebou náročnú sezónu

Pokles návštevníkom je podľa kompetentných evidentný.

Nitriansky hrad (foto: NH)

Mnohé najnavštevovanejšie atrakcie mesta ako je Nitriansky hrad, múzeá, Nitrianska galéria či divadlá boli počas 1. vlny pandémie zatvorené alebo otvorené len v obmedzenom režime. Víkendové sprísňovanie protiepidemických opatrení zlepšenie v tejto oblasti neprinesie.

Náročná situácia v cestovnom ruchu sa už prejavila. Mesto Nitra zaznamenalo prirodzený úbytok uhradenej dane z ubytovania.

„Bolo to spôsobené prvou vlnou pandémie, počas ktorej ubytovacie zariadenia boli zatvorené,“ povedal hovorca mesta Nitry Tomáš Holúbek. Mnohé hotely a penzióny im podľa jeho slov hlásili, že nemôžu prijímať hostí a zostali kompletne zatvorené. „Obdobím medzi marcom a májom klesol počet nocovaní v týchti ubytovacích zariadeniach o 63 % oproti rovnakému obdobiu minulého roka,“ dodal hovorca.

Turistické informačné centrum Nitra (foto: NH)

Evidentný úbytok turistov zaznamenala aj Nitrianska organizácia cestovného ruchu a Turistické informačné centrum Nitra (TIC).

V centre za odbobie turistickej sezóny máj až september 2020 poklesol počet návštevníkov oproti minulému roku o 60 %. „Veríme, že priority vlády SR sú jasne nastavené aj pre tento segment a veríme, že prípadná transformácia tejto oblasti prinesie očakávané efekty a nie stratu pracovných miest a zánik turistickej infraštruktúry,“ tvrdí Terézia Zaujecová, vedúca TIC v Nitre.

Centrum sa počas pandémie snaží prinášať aspoň tipy na rôzne lokality v meste a jeho okolí, ktoré sú vhodné na výlety a individuálnu turistiku.

Neľahkú sezónu má za sebou aj jedno z najväčších turistických lákadiel mesta – Nitriansky hrad.

foto ilustračná (foto: NH)

Podľa Veroniky Pleštinskej, riaditeľky n. o. Castellum turistická sezóna na hrade po iné roky trvá vždy 7 mesiacov. Tento rok to jednak pre chladný záver septembra a zhoršujúcu sa situácia s koronavírusom boli, dá sa povedať, iba 3 mesiace. My tak teda pozorujeme obrovský pokles návštevníkov na nitrianskom hrade. S istotou vám môžem povedať, že v rámci mesiacov apríl, máj a jún bol pokles návštevnosti 90 %, Mesiace ako je júl, august boli z hľadiska návštevnosti naozaj bohaté. Čo sa týka príjmov, v porovnaní s minulým rokom nám chýba 46 tisíc eur,“ objasnila Veronika Pleštinská.

V októbri je hrad opäť v obmedzenom režime.

Na hrade nie je stála služba a nefunguje ani vstupná pokladňa. Podľa riaditeľky sú v pláne podujatia v menšej miere, no vzhľadom na aktuálne sprísnené opatrenia je ich budúcnosť nejasná.

Reportáž o situácii v cestovnom ruchu si môžete pozrieť v spravodajstve TV Nitričky.

Televízia Nitrička

Forgot Password