Budova DAB a jeho hlavná opona boli zapísané do zoznamu pamätihodností mesta Nitra

Opona sa v súčasnosti používa len pri výnimočných slávnostných príležitostiach, a je vedená v evidencii majetku divadla ako umelecké dielo.

foto: NH

O zaradení Divadla Andreja Bagara medzi pamätihodnosti rozhodlo nitrianske mestské zastupiteľstvo. DAB pri tejto príležitosti spomína na najväčie míľniky. Jedným z nich je 18. september roku 1982, kedy bol slávnostne položený základný kameň budúcej budovy. Slávnostné otvorenia divadla sa konalo presne o desať rokov neskôr. „Divadlo slávnostne otvorili 18. 9. 1992, keď sa veľkým karnevalovým sprievodom s mažoretkami a alegorickým kočom herci premiestnili zo starej budovy divadla do novej,“ uvádza DAB. Tu oslava pokračovala galakoncertom s názvom Pozdrav divadlu v réžii Karola Spišáka. Otvorili ho vtedy umelci L. Chudík, D. Jamrich, P. Mikuláš, E. Došeková, G. Švercelová, M. Varga, P. Hammel a ďalší.

Výstavba divadla (zdroj foto: FB Klub priateľov starej Nitry)

Na druhý deň sa vo Veľkej sále DAB konala prvá slávnostná premiéra inscenácie Geľo Sebechlebský v réžii Ľuboslava Majeru.

O niečo neskôr, 21. septembra, sa priestory divadla otvorili aj pre detských divákov rozprávkou O Cárovi Saltánovi, ktorý vtedy bola v repertoári divadla už takmer desať rokov.

Veľká sála divadla patrí k trom najväčším na Slovensku.

„Pohyblivá podlaha javiska má 14 x 14 metrov. Maximálna šírka portálu je 19 metrov a maximálna výška portálu 11 metrov. Divadelný komín skryje kulisu vysokú 12 metrov a javisková točňa má priemer 12,3 metra,“ opisuje rozmery divadlo.

Spomínaná ručne tkaná gobelínová opona v sále znázorňuje veľkomoravský výjav so Svätoplukom a s rozmermi 9,5 x 16,5 metrov predstavuje údajne medzi najväčšie umelecké dielo vytvorené touto technikou v strednej Európe. Podobe ako výstavba budovy, aj práca na samotnom gobelíne trvala takmer desať rokov. Od roku 1980 na ňom pracoval akademický maliar Marián Prešnajder (1954 – 2012). „Divadlo Andreja Bagara v Nitre oponu v súčasnosti používa už len pri výnimočných slávnostných príležitostiach, a vedie ju v evidencii majetku divadla ako umelecké dielo. Motív z tejto slávnostnej opony je uvedený aj na vnútornej strane prebalu knihy Vladimíra Štefka Divadelná Nitra,“ dodáva DAB.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password