Bod.K7 približuje tvorbu zrakovo postihnutých detí cez výstavu Tulipánové okná

Tulipánové okná je názov výstavy umeleckej tvorby detí so zrakovým postihnutím, ktorá je od apríla sprístupnená verejnosti na pešej zóne.

Ukážky prác si záujemcovia v týchto dňoch môžu pozrieť priamo vo výkladoch Kultúrneho bodu.K7 na rohu Štefánikovej a Radlinského ulice, respektíve na pešej zóne v Nitre. Výstava je podľa organizátorov len malou ukážkou 18-ročnej práce a nemôže tak obsiahnuť stovky kresieb, grafitových malieb, sošiek a objektov.

„No aj predstavovaný zlomok je jednoznačnou výpoveďou o schopnostiach zrakovo postihnutých detí. O ich snoch, radostiach aj trápeniach,“ uvádza organizátor výstava Asociácia Divadelná Nitra (ADN).

Asociácia vysvetľuje, že signálne farby používajú deti so zvyškami zraku na lepšie rozoznávanie a čiernobiele kresby sú dielom zväčša farboslepých detí. Pozrieť si tak môžete napríklad aj dielo nevidiacej 12-ročnej Veroniky o krajine, v ktorej chce žiť. „Zapozerajte sa do hĺbky vnímavého sveta detí, rozprávkového i ďalekého, ale aj sveta bežných vecí vrátane súčasného sveta pandémie a sveta vojny na Ukrajine,“ uvádza ADN.

Výstava súvisi s celoročný projektom Darujme ti tulipán, ktorý sa zameriava na vytváranie aktivít pre zrakovo postihnuté deti.

Projekt vznikol v roku 2004 a doteraz ho vedie akademická sochárka Elena Kárová. „Za tie roky sa v ňom vystriedali stovky detí vo veku od 8 do 17 rokov, deti zdravotne či sociálne vylúčené, deti azylantov, rómske deti,“ približuje jeho fungovanie ADN. Partnerom projektu v Nitre je Základná škola kniežaťa Pribinu.

foto: FB Divadelná Nitra

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password