Betlehemské svetlo

Nesie posolstvo pokoja, lásky, mieru a jednoty. Betlehemské svetlo skauti priniesli z Viedne už po tridsiatykrát a počas najbližších dvoch týždňov zabezpečia jeho rozvoz po celom Slovensku. Nitrianskemu biskupstvu bude odovzdané v nedeľu, 22. 12. o 9. hodine.

Slovenskí skauti priniesli v sobotu 14. decembra Betlehemské svetlo z Rakúska, kde ho pre všetkých ľudí na Slovensku odpálili počas medzinárodnej ekumenickej slávnosti v kostole sv. Leopolda vo Viedni. Ešte v ten deň priviezli svetlo do Bratislavy, kde ho slávnostne v pondelok prijala prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová.

V ranných hodinách nasledujúceho dňa, v nedeľu 15. decembra, odovzdali Betlehemské svetlo počas svätej omše v poľskom Zakopanom skauti zo Slovenska poľským skautom. Svetlo bude aj vďaka skautom tradične putovať cez celé Poľsko, pobaltské krajiny, cez Rusko až na Sibír.

Betlehemské svetlo 14. decembra 2019 krátko po 15tej hodine počas slávnostnej ceremónie vo Viedni odpálila dievčenská družina z Veľkého Zálužia – Sovičky, ktoré ho prevzali od jedenásťročnej Victorie. 
zdroj: fb Betlehemské svetlo

Plamienok z Betlehema odovzdali skauti symbolicky ľuďom v nedeľu 15. decembra. Počas slávnostnej svätej omše o 10:30 v konkatedrále sv. Martina v Bratislave, kde bude rovnako ako vo väčšine slovenských kostolov, k dispozícii pre verejnosť až do Vianoc. Betlehemské svetlo do Dómu priniesli členovia troch skautských organizácií pôsobiacich na Slovensku – Slovenského skautingu, Federácie skautov Európy a Zväzu skautov maďarskej národnosti.

„Svetlo budeme roznášať po celom Slovensku už po jubilejný tridsiatykrát ako symbol pokoja, lásky, mieru a dá sa povedať, že v kontexte s tridsiatym výročím Nežnej revolúcie aj ako symbol slobody. Sme hrdí, že sa nám podarilo vybudovať takúto silnú tradíciu, ktorá si získala srdcia ľudí a mnohí si už nevedia bez neho ani predstaviť nadchádzajúce sviatočné dni,“ povedal Marián Suvák, koordinátor Betlehemského svetla na Slovensku.

Počas posledného predvianočného víkendu, v sobotu 21. decembra, už od skorého rána budú skautské posádky roznášať vlakmi Svetlo po celom Slovensku a doručia ho do viac ako 330 miest a obcí. Betlehemské svetlo sa dostane aj do obcí, kde nie je vlakové spojenie, aby k nemu mal prístup čo najväčší počet ľudí.

Skauti budú roznášať svetlo až do Štedrého dňa. Prinesú ho do nemocníc, azylových domov, domovov sociálnej a opatrovateľskej starostlivosti, budú ho odpaľovať veriacim na predvianočných svätých omšiach a pobožnostiach, doručia ho k ľuďom priamo domov a už po 26-krát zavítajú aj na pomyselnú strechu Slovenska, na Lomnický štít.

zdroj: fb Betlehemské svetlo

Aj tento rok pripravili skauti interaktívnu mapu s vyhľadávaním, kde bude v rámci Slovenska Betlehemské svetlo dostupné. „Skauti majú radi výzvy a toto bola jedna z nich. Dá sa povedať, že doposiaľ sa nám ešte nikdy nepodarilo dať verejnosti takú súhrnnú informáciu o tom, kde všade Svetlo na odpálenie bude. Priebežne pribúdajú ďalšie a ďalšie miesta a nové lokality,“ hodnotí Suvák. Mapa so zoznamom je dostupná na internetovej stránke www.betlehemskesvetlo.sk a skautskí dobrovoľníci ju každým dňom aktualizujú.

Prvýkrát prevzali slovenskí skauti Betlehemské svetlo od rakúskych skautov v roku 1990 a odvtedy ho každoročne distribuujú ľuďom po celom Slovensku. Tradične ho odpaľujú na ekumenickej slávnosti, kam ho prinesie z Baziliky Narodenia Pána v Betleheme Dieťa svetla. Ním je rakúske dievča alebo chlapec, ktorý toto vyznamenanie získal/-a za svoje príkladné správanie, ochotu pomáhať druhým a povšimnutiahodné skutky.

zdroj: fb Betlehemské svetlo

Tohtoročné Dieťa svetla pochádza z rakúskej obce Enns v okrese Linz-vidiek. Jedenásťročná členka mládežníckeho klubu Červeného kríža, Victoria Kampenhuber, odpálila 26. novembra v Jaskyni Narodenia betlehemské Svetlo mieru. „Je pre mňa veľkým potešením pomáhať iným ľuďom a byť tu pre nich, pretože pomoc je zábava,“ vysvetľuje Victoria svoju činnosť v Červenom kríži a dodáva: „Je pekné vidieť, ako sa tento plamienok dotýka ľudí. Dúfam, že spolu s ním sa bude mier odovzdávať z ruky do ruky.“

Televízia Nitrička

Forgot Password