Asociácia Divadelná Nitra sa po dlhých rokoch sťahuje. Nový domov nájde v budove kultúrnej pamiatky

Asociácia približne tri desaťročia fungovala v Divadle Andreja Bagara (DAB) na Svätoplukovom námestí, aktuálne sa presúva o niekoľko budov ďalej.

foto: NH

Zmena adresy vyplynula po vzájomnej dohode z iniciatívy DAB, ktoré chce rozvíjať svoju činnosť, a na to potrebuje rozsiahlejšie priestory. Spolupráca s divadlom ale nekončí, naďalej bude hlavným hracím priestorom pre divadelný festival. „Nové sídlo Asociácie Divadelná Nitra v prenajatých priestoroch na Štefánikovej 7 využijeme na celoročné aktivity a podujatia priestoru s názvom bod.K7 a na kancelárske zázemie,“ prezradila Anna Šimončičová, zástupkyňa riaditeľky MFDN.

Sídliť bude na rohu Štefánikovej a Radlinského v národnej kultúrnej pamiatke, ktorá pôvodne slúžila ako banka.

Tento priestor si asociácia vybrala vzhľadom na vhodnú polohu na pešej zóne a možný užší kontakt s divákmi. Podstatná bola aj pamiatková a estetická hodnota budovy, čo súvisí s ďalšou činnosťou asociácie realizovanou v projekte Aj toto je umenie. „V neposlednom rade má tento priestor štedrú rozlohu, ktorý nám umožní realizovať sa v interiéri či exteriéri,“ vysvetľuje zástupkyňa.

Bod.K7 bude na rohu pešej zóny bližšie aj k iným kultúrnym organizáciám a Kreatívnemu centru Nitra, ktoré vzniká neďaleko v bývalom kine Palace. „Bude fungovať ako stály bod kultúry, kreativity a komunity pre prezentáciu živého umenia, aktivity rozvoja publika, priestor pre dobrovoľníkov a iné komunity a v neposlednom rade pre aktérov KKP, teda kultúrneho kreatívneho priemyslu,“ objasnila Anna Šimončičová.

foto: Juraj Vavrovič (FB Divadelná Nitra)

Sťahovanie priestorov sprevádza dôsledný výber nahromadených materiálov, ktoré dokumentujú jednu tretinu storočia a asi 500 inscenácií, ktoré boli predstavené v programe festivalu. Ide aj o knižnicu, administratívny archív a všetky zariadenia. „Vyhodili sme vyše tony nepotrebných vecí, uskutočnili niekoľko desiatok prevozov do dočasných skladov. V tejto etape nám významne pomohlo Divadlo Andreja Bagara. V priebehu marca začala prebiehať aj príprava nových priestorov na rekonštrukciu, ktorú by sme radi ukončili koncom mája,“ dodáva zástupkyňa.

Vzhľadom na epidémiu je však asociácia s termínmi opatrná. Zatiaľ na rekonštrukciu čerpá úver od spriaznenej komerčnej banky a čaká na výsledky grantov. Na vznik bod.K7 bude môcť prispieť aj verejnosť formou crowdfundingovej kampane, o ktorej bude informovať budúci mesiac.

Národná kultúrna pamiatka, v ktorej nový priestor pre kultúru vzniká, pochádza zo začiatku 30. rokov 20. storočia. Pôvodne Nitriansku všeobecnú banku realizoval staviteľ Ján Tomaschek podľa projektu Ferdinanda Silbersteina, ktorý vtedy pracoval v ateliéri Milana Michala Harminca. Podľa Turistického informačného centra Nitra tu v 80. rokoch po rekonštrukcii sídlil aj Tuzex. Publikácia Architektúra 20. storočia v Nitre uvádza, že je zaujímavá výškovou rozdielnosťou jej troch častí, nárožím s dvomi veľkými lodžiami, strešnou terasou a travertínovým obkladom v dolnej časti.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password