Ako sa stravovať počas letných mesiacov?

Odporúča sa napríklad konzumovať menej potravín a pokrmov bohatých na tuky (predovšetkým nasýtené) a mäsové výrobky jesť len dostatočne tepelne spracované.

V jednom z predchádzajúcich článkov sme sa venovali pitnému režimu počas horúcich dní. Dôležitá je ale určite aj strava.

„Strava má byť v letných mesiacoch „ľahšia“, teda ľahko stráviteľná, s nižšou energetickou hodnotou, pretože organizmus v lete nepotrebuje vytvárať teplo v takej miere ako v zimných mesiacoch, súčasne však strava musí poskytovať dostatok výživných látok,“ uviedol Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.

Čo sa týka zloženia, tak strava má byť pestrá a vyvážená, to znamená dostatok celozrnných výrobkov, rýb, nízkotučných mliečných výrobkov, hydiny, zemiakov a strukovín, menej potravín a pokrmov, ktoré sú bohaté na tuky (hlavne nasýtené) a jednoduché sacharidy.

Jedlo by malo obsahovať aj dostatok zeleniny a ovocia (predovšetkým sezónnych). Tvoria ho nielen tekutiny, ale aj množstvo cenných výživových zložiek (minerály a vitamíny, vláknina, enzýmy). Dopĺňanie vitamínov a minerálnych látok stravou je cez leto mimoriadne dôležité.

„Slnečné žiarenie spotrebúva najmä pri opaľovaní (masívne pri opaľovaní spojenom s fajčením) antioxidanty v organizme. Ide najmä o antioxidanty, ktoré možno doplniť stravou: vitamíny A (resp. Betakarotén – provitamín A), C a E,“ uviedol ÚVZ SR.

Vysoké teploty počas leta vedú k zvýšeným stratám vody z tela hlavne potením, čo súvisí aj s poklesom minerálov, vrátane sodíka. Úbytky minerálnych látok a tekutín je nevyhnutné nahrádzať konzumáciou vyváženej stravy a primeraným pitným režimom.

Mäsové, mliečne a vaječné výrobky je potrebné konzumovať len dostatočne tepelne upravené. Pri skladovaní jedál a potravín je nevyhnutné dodržiavať stanovenú teplotu a dĺžku.

foto: ilustračné: pixabay.com

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: marko.mikulasik@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password