Pitný režim – dôležitá súčasť horúcich dní

Teplé letné dni – obdobie, kedy je potrebné dodržiavať niekoľko zásad. Jednou z nich je aj pitný režim.

Počas zimného obdobia sa už mnohí tešia na leto. Hlavne na to, ako sa budú niekde na záhrade, no možno aj pri nejakej vodnej nádrži či kúpalisku opaľovať a kúpať. Jestvujú však aj takí ľudia, ktorí sa pred teplom idú radšej skryť dovnútra, zapnú si ventilátor, respektíve klimatizáciu a predychávajú každú sekundu. Všetci uvedení by však mali myslieť na jedno, a to je dodržiavať pitný režim!

Počúvame to skoro stále: „Hlavne pi veľa vody!“ alebo „Dodržuj pitný režim!“

Možno to bude niekomu pripadať ako klišé, ale ľudia, ktorí nám tieto vety hovoria, majú úplnú pravdu. Pitný režim je potrebné dodržiavať a obzvlášť počas horúčav, s ktorými prichádzame cez tieto dni do blízkeho kontaktu.

Iný organizmus – iné potrebné množstvo tekutín, a to závisí napríklad od pohlavia, veku, ale aj telesnej hmotnosti, zdravotného stavu a iných faktorov.

„Základom pitného režimu je čistá pitná voda. Počas horúčav sa odporúča vypiť minimálne 2-4 decilitre tekutín na 10 kilogramov hmotnosti, čo predstavuje približne 1,5 až 3 litre tekutín denne,“ uviedol Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.

Objem vypitej vody sa zvyšuje u ľudí, ktorí vykonávajú fyzickú prácu a viac sa potia. Piť by sa malo ale postupne, v nie veľkých dávkach a pravidelnejšie. To znamená, že je nevyhnutné piť celý deň, aby sa tekutiny do tela dostávali v určitej periodicite a postačujúcom množstve.

Počas horúčav je potrebné znížiť príjem nápojov, ktoré obsahujú chinín. Ďalej nie sú vhodné aj alkoholické nápoje a káva, pretože tie smäd neuhasia a dokonca ešte podporia vylučovanie vody z tela. Je vhodné obmedziť aj sladené nápoje, pretože obsahujú nadbytok cukru, kofeínu a energie. Piť by sa mali radšej letné a nie studené nápoje. Čo sa týka deti, je potrebné dbať na to, aby pili pred, počas, ale aj po skončení fyzickej námahy.

U starších ľudí je dodržiavanie pitného režimu naozaj dôležité. Ich organizmus obsahuje menej tekutín, orgány pracujú pomalšie a nedokážu vylučovať tekutiny spoločne s látkami z metabolizmu. Dennú dávku – približne 1,5 až 2 litre tekutín – by si mali rovnomerne rozložiť počas celého dňa. Najvhodnejšia je čistá pitná voda, pri výbere minerálnych vôd venujte zvýšenú pozornosť obsahu sodíka,“ uviedol Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky. Seniori majú často problémy s vysokým krvným tlakom a práve zvýšená koncentrácia spomínaného sodíka vo vode by mohla viesť k zhoršeniu ich zdravotného stavu. V pokročilejšom veku je nevyhnutný aj príjem vitamínov a tie sa môžu nachádzať priamo v nápoji.

Ešte jedna rada na záver. Vodu je potrebné piť aj vtedy, keď nemáme pocit smädu.

foto: ilustračné: pixabay.com

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: marko.mikulasik@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password