53. týždeň: Rok sa s rokom snúbil

Želajme si, aby sme boli pripravení na všetky výzvy nového roka.

Pravdepodobne ich bude dosť. Minimálne prvé mesiace. Koronavírus stále intenzívnejšie sužuje Slovensko. Pandémia naďalej ruší omše, zatvára mestské úrady a obmedzuje spoločenské stretnutia všetkého druhu. Vládna garnitúra dokonca schválila zákon, vďaka ktorému je možné núdzový stav opakovane predlžovať. Tento krok má umožniť jednoduchšie prijímanie opatrení a vyzerá to tak, že tie sú na začiatku roka 2021 skutočne veľmi potrebné. Čím prísnejšie – tým lepšie. Na osobnú zodpovednosť občanov sa už jednoducho spoliehať nedá, nestačí to. Najviac prípadov pribúda práve v Nitrianskom kraji. Skloňuje sa dokonca výraz „poľná nemocnica“. Tá nitrianska jednoducho nestíha. Ako kľúčové zdravotnícke zariadenie v regióne môže preto povolávať zdravotnícky personál aj zo súkromných ambulancií. V predvečer Silvestra spolu s výzvami na pokojné slávenie prišlo nariadenie, ktoré ukladá vybraným nemocniciam poskytovať len neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Nech to znie akokoľvek desivo, je to pravda. Chýbajú lekári, sestry, brigádnici, pľúcne ventilátory a dokonca aj chladiace boxy. Ak už toto nie je dôvod hodný zamyslenia, tak potom nič.

Zachrániť nás má očkovanie. V Nitre sa s vakcináciou začalo 26. decembra a proces stále pokračuje. Zúčastnilo sa ho už niekoľko stoviek ľudí – najmä zdravotníkov, odborníkov, politikov a spoločensky významných osobností, ktoré dokážu pozitívne ovplyvniť mienku obyvateľstva. Imunita na COVID-19 však nevzniká okamžite po podaní očkovacej látky, celý proces si vyžaduje čas. Odborníci preto naďalej apelujú na striktné dodržiavanie nariadení a hygienických opatrení. Znížiť počty nakazených by mohli špeciálne spreje, no najmä tvrdý lockdown. Vzhľadom na kritickú situáciu sa pod Zoborom pravdepodobne nevyhneme ani ďalšiemu plošnému testovaniu.

Záver roka je tradične spojený s bilancovaním. Možno to v spleti horúcich informácií zaniklo, no svoje hodnotenia prinieslo mesto i kraj. A hoci predstavy o roku 2020 boli na začiatku iné, predsa len priniesol aj niečo dobré. Úvahy o predĺžení pešej zóny, prvý detenčný ústav na Slovensku i zapojenie cudzincov do dobrovoľníctva. Plány do budúcnosti tiež nezaostávajú – zahrnuté sú v novom mestskom rozpočte. Keď už sme pri nich, svoje má i UKF. O deň otvorených dverí potenciálni študenti tento rok neprídu, univerzita pripravuje jeho online verziu. Virtuálny priestor ponúka skutočne široký záber možností. Napríklad projekt Aj toto je umenie môže byť spôsob, ako sa napriek zákazu vychádzania dostať do ulíc Nitry.

Dôležité termíny v roku 2021 aj top 10 priezvisk na Slovensku. Zaujímavosti, ktoré mali aspoň trochu odľahčiť náročnú situáciu. Veľmi sa im však nedarilo. V záplave smutných a šokujúcich správ mali veru náročnú úlohu. Navždy nás opustil čestný občan mesta Nitry Daniel Kluvanec a obyvateľov šokoval aj netradičný zážitok. Zem na západe Slovenska sa triasla. Nitrania cítili slabšie záchvevy vo viacerých mestských častiach. Tancujúce poháre či trasúce sa kreslá vyvolali rôzne reakcie.

Rok 2020 bol ťažký. Obmedzenia, zákazy, nepredvídateľné zmeny plánov a v neposlednom rade choroba, ktorá všetkých dostala minimálne po psychickej stránke. Mimoriadne náročný bol záver roka. Zatiaľ čo v januári 2020 sme o akomsi koronavíruse počuli len v zahraničných správach, v decembri s ním mal priamo alebo sprostredkovane česť pomaly každý Slovák. Nie je príjemné dostávať správy o hospitalizovaní či smrti známych. Nadlho vás ochromí i strach o najbližších. Ak človek nemôže pomôcť, len premýšľa a bojí sa. Situácii ani duševnej pohode nepomáhajú ani výroky chronických pochybovačov…

Neočakávam, že sa v roku 2021 všetko akoby mávnutím čarovného prútika vráti do pôvodných koľají. Bude to iný rok, nepredvídateľný ako život sám. Želám vám teda silu zvládnuť všetky nové výzvy. Majte vždy niekoho, kto vás povzbudí a pomôže prekonať strach, no hlavne buďte zdraví a žite každý deň s najlepšie, ako viete. Šťastný a pokorný nový rok!

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password