49. týždeň: Mikulášska bodka

Otváranie okienok na adventnom kalendári nemusí byť len o čokoláde. Čo nám priniesli prvé decembrové dni?

Dobré i zlé správy. Prekvapenia aj to, na čo sme dlho čakali. Prvý decembrový týždeň sa od tých ostatných veľmi nelíšil, snáď len obsahom. Pretože v auguste sa o zimnej údržbe ciest a chodníkov nepíše. No poďme k veci, iste vás zaujímajú najmä tie dobré správy. Nepochybne medzi ne patrí informácia o dobudovaní hokejbalového areálu i ukončenie vytúženej rekonštrukcie strechy na tenisovej hale. Plavcov zas nadchlo otvorenie mestskej plavárne a pacientov levickej nemocnice postupné obnovenie operatívy. Vysadené stromy, vyriešené podnety, vylepšenia MHD, pamiatkový výskum na mestskej tržnici – každá z týchto správ mala potenciál našich čitateľov potešiť. Mimoriadne však rezonovala novinka na Zoborskom kláštore. Videli ste fotky?

Každá minca má dve strany. Zatiaľ čo na jednej počuť jasot a oslavy, na odvrátenej panuje ponurý smútok či hnev. Inak tomu nie je ani teraz. Plošné testovanie údajne zlomilo krivku rastu pacientov s COVID-19, no stálo nemalé výdavky. Navyše, mesto neočakáva, že by mu štát všetky tieto náklady preplatil. Zmiešané pocity vyvoláva i adventný program na Nitrianskom hrade. Vzhľadom na to, že každoročne priláka množstvo ľudí, obmedzenia ho neminú – vytvorený je rezervačný formulár, pomocou ktorého sa na návštevu môžete objednať. Zvláštna situácia nastala i v prípade dodávateľa mestskej hromadnej dopravy. Ten by sa mal zmeniť, no súčasný poskytovateľ o dôveryhodnosti vysúťaženej firmy pochybuje a zvažuje podanie námietky. Prekvapenie v podobe odstavenej dodávky poukazujúcej na problémy Nitranov čakalo koncom pracovného týždňa i primátora Mareka Hattasa. Obvinenia sa pokúsil vysvetliť statusom na sociálnej sieti.

Nelegálna herňa v Šali, zrážka vlaku s osobným autom i netrpezlivý vodič, ktorý si svojou nerozvážnosťou zavaril na ďalšie problémy. Našťastie, tém zo súdka označeného ako „krimi“ nebolo veľa, a tak sme sa mohli venovať príjemnejším záležitostiam. Predsedu kraja v uplynulých dňoch navštívila splnomocnenkyňa pre rómske komunity, odovzdaná bola cena Lúč z tmy a vzácny dar od NBS si prevzalo i Nitrianske biskupstvo. No a hoci smutné správy z DAB hovoria o zrušení viacerých naplánovaných predstavení, do SDKS sa už čoskoro po dlhej dobe vráti obľúbená inscenácia Doktor Faust. Darí sa aj nitrianskej SPU – po novom vedie projekt Európskych univerzít a v rámci projektu zameranom na obezitu bude zodpovedná za riešenie samostatnej výskumnej aktivity. Tradičnú Fyzikálnu šou však tento rok na UKF nenájdete. Nahradí ju adventný kalendár, ktorý by sa nepochybne zapáčil i najznámejšiemu seriálovému fyzikovi Sheldonovi.

V nedeľu slávime sviatok sv. Mikuláša. Postava štedrého muža však nie je len nejaký mýtus, on skutočne existoval. Na vyčistené čižmičky v okne sa dnes síce tešia najmä deti, milý dar však dokáže potešiť každého. Mikulášom môžete byť aj vy. Či už pre svoju rodinu a priateľov, alebo pre neznámych podobne, ako kedysi svätec. V ťažkých časoch, ktoré v roku 2020 panujú, je to nesmierne dôležité i cenené. Ďakujem svojim „Mikulášom“ posielajú študenti z chudobných rodín aj novorodenci z nitrianskej nemocnice. Nech je dobro dobrom oplatené. Majte krásny zvyšok týždňa.

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password