45. týždeň: Farebný november

Prvé novembrové dni boli iné ako po minulé roky.

Miesto návštev a zapaľovania sviečok sme stáli pred odbernými miestami. Pandémia akoby zrušila tradície súvisiace s Dušičkami. Ukázalo sa však, že si ich tak ľahko nedáme. Smutný bol pohľad na prázdne a chladné cintoríny, v úvode týždňa sa ale situácia začala meniť. Najskôr horela sviečka len kde-tu, časom ich však pribúdalo a hoci sme sa nedostali na úroveň tradičného dušičkového osvetlenia, bolo vidieť, že ľudia „na svojich“ pamätajú aj v týchto neľahkých časoch. Zrejme k tomu dopomohla priepustka v podobe certifikátu z víkendového testovania – ľudia zistili, čo môžu a sumár ukázal, že Nitra na tom s pozitívnymi prípadmi nie je tak zle, ako sa čakalo. Práve vďaka priaznivým výsledkom sa celý okres (veľmi tresne) vyhol nemalým nákladom na druhé testovacie kolo. Napriek tomu, že v Nitre bude od pondelka v súlade s nariadeniami fungovať mobilné miesto na odoberanie vzoriek, nič teda nebráni tomu, aby sa provizórne odberné miesta vrátili do svojej pôvodnej podoby. Svoje brány pre ľudí s negatívnym testom otvárajú i pracoviská rezortu vnútra a v hradnej katedrále sa opäť slúžia bohoslužby. Linky autobusovej dopravy však pokračujú v zmysle cestovných poriadkov, počítať treba aj s výlukami.

Zákaz vychádzania a zhromažďovania je aktuálne predĺžený do 14. novembra, na kultúrne podujatia teda môžeme v najbližších dňoch zabudnúť. Virtuálny bude týždeň vedy a techniky na nitrianskej UKF a pre pandémiu sa o grantoch z programu Klubu darcov nebude rozhodovať v dvoch kolách (hlasovanie je už spustené). Aj deti sa naďalej učia z domu. Vďaka nápadu nitrianskych divadiel to však môžu mať o niečo zaujímavejšie. DAB aj SDKS ponúka školám výmenou za kultúrne poukazy lístky na online predstavenia.

Pokrok nemožno zastaviť ani počas pandémie. Vďaka medzinárodnému projektu máme v Nitre oficiálne „zelenú“ univerzitu a šikovný nápad zas umožní pracovníkom zariadenia pre seniorov na Zobore stratiť menej času zdĺhavou byrokraciou. Roky úsilia a čakania sa napokon vyplatili i SPU – stala sa vlastníkom európskeho patentu na výrobok, ktorý pomôže ľuďom s rôznymi poruchami trávenia a metabolizmu.

Ak si niekto myslí, že zákaz vychádzania zaručuje bezpečné cesty a pokojné ulice, musíme ho sklamať. V uplynulých dňoch si policajti (mestskí i štátni) užili svoje. Nebolo to len zabezpečovanie odberných miest celoplošného testovania, pomáhali pri vážnych dopravných nehodách aj výbuchu stánku s rýchlym občerstvením. Dlho budú zrejme spomínať i na zážitky s nesmierne zanovitým mužom z Hnúšte, ktorého museli pre tvrdohlavé odmietanie rúška dokonca naháňať.

Otvorenie starého Tesca sa posúva, prepojením Kina Palace a Mestského kúpeľa vznikne nový priestor, radnica si plánuje vziať úver 9 miliónov eur a mestským poslancom skočili časy parkovania zadarmo. Aj to sú novinky posledných dní. Pri výbere tém sme nezabudli ani na penzistov. Vianoce sa blížia, a tak ich iste poteší správa o príprave výplaty 13. dôchodkov. Navyše, penzie sa od januára automaticky zvýšia všetkým dôchodcom. Ak vás zaujíma ako a o koľko, prečítajte si náš článok.

Niektorí ľudia nemajú novembrovú jeseň radi. Je vraj chladná a sychravá. Ale to nie je pravda, vie byť aj krásna, podobne ako ľudské srdce. Viete, že teraz máte príležitosť tie výnimočné nominovať na vzácne ocenenie? Je to pekný spôsob, ako poďakovať dobrovoľníkom a ukázať, že ich srdce na dlani vám nie je ľahostajné…

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password