36. týždeň: Škola volá!

Deti, učitelia, rodičia… Existuje vôbec niekto, kto sa na nový školský rok netešil?

Eufóriu z návratu do školských lavíc cítiť na každom rohu. Po takmer pol roku zažíva vyučovanie skutočný comeback. Na veľký návrat sa poctivo pripravovali žiaci, policajti i samotné školy. Práve tie si museli tento rok kvôli hygienickým opatreniam siahnuť hlbšie do vrecka. Univerzita Konštantína Filozofa dokonca pre študentov zo zahraničia vyčlenila priestory na domácu izoláciu. Žiaľ, ale ani to najlepšie opatrenie nedokáže zabrániť šíreniu vírusu mimo školských zariadení, a tak brány dvoch nitrianskych škôl ostali pre žiakov v stredu zatvorené. Deti tento týždeň neuvítali ani v novej škôlke v bývalých kasárňach pod Zoborom, avšak z úplne iného dôvodu. Mesto stále čaká na zaradenie priestorov do zoznamu škôl a školských zariadení. Rodičom tak ostáva jediné – zistiť, či majú nárok na OČR a následne pripraviť pre svoje ratolesti program na predĺžené prázdniny. Vedeli ste, že nitrianske kúpalisko ostáva otvorené takmer do polovice septembra?

Deň ústavy SR prekazili dážď a zima. Namiesto kultúry v meste sme si teda užívali tú papučovú. Ale to nevadí. Organizátori podujatia Múry ožívajú plánované aktivity o pár týždňov odložili, a tak sa na autentickú atmosféru stredovekých dielní v Zoborskom kláštore môžeme ešte len tešiť. Pozrieť sa na obyčajne neprístupné miesta, alebo nazrieť na známe miesta cez tradičnú optiku môžeme vďaka Dňom európskeho kultúrneho dedičstva počas celého septembra. Mestá aj obce zo všetkých našich krajov ponúkajú spolu viac ako 260 aktivít. Program v Nitre nájdete v článku nižšie.

V uplynulých dňoch za kultúrou nezaostávali ani športové podujatia. Hokejbalisti a futbalisti opäť pomáhali, študenti UKF si z majstrovstiev Slovenska v atletike odniesli niekoľko medailí a uskutočnil sa i jubilejný ročník obľúbeného behu v rytme hudby. Novinka prišla aj od nitrianskych Rytirov – do novej sezóny ich povedie bývalý československý hokejový reprezentant.

Vyzerá to tak, že september je nielen mesiac nových začiatkov, ale aj koncov či „dočasných pozastavení.“ Napríklad na Špitálskej ulici skončil parkovací pruh a nahradil ho odbočovací. Dôvod je prostý. V nemocnici vzniklo mobilné odberové miesto, do ktorého sa pacienti musia nejako dostať. Zaujímavou informáciou je tiež pozastavenie účinnosti VZN o zákaze hazardu v Nitre. Na konci roka mali z mesta pod Zoborom zmiznúť dve desiatky herní, o prácu by prišla asi stovka ľudí. Krajský súd v Nitre preto do vyhlásenia rozsudku nariadenie mesta pozastavil.

Na konci životnosti sú aj niektoré stromy v mestskom parku. V pláne sú orezy, testy, aj výrub. Údržba v tomto rozsahu prebieha v parku po prvýkrát. Mesto žiada návštevníkov o trpezlivosť a rešpektovanie obmedzení. Dávku strpenia by si mali pripraviť i obyvatelia mestskej časti Čermáň. Na Tehelnej ulici sa pripravuje výstavba štyroch bytových domov, projekt už prešiel posudzovaním vplyvov na životné prostredie. Priestorovú štúdiu objektu si môžete pozrieť v našom článku.

Pozitívnych, ale žiaľ i znepokojivých informácií lokálneho i celoplošného záujmu bolo v posledných dňoch viac ako dosť. Začiatok nového školského roka, katastrofálne slabá úroda včelárov, nárast chorých na koronavírus, rozsudok v kauze Kuciak aj nie práve ideálne správy o kontrole slovenských prevádzok… To všetko môže spôsobiť vrásky a stres. Skúste však chvíľu relaxovať a na nič vážne nemyslieť. Užite si prvé jesenné dni v meste alebo sa vydajte na túru za očarujúcim vresom. Vedeli ste, že má i liečivé účinky?

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password