29. týždeň: Pracovné leto

Početné rekonštrukcie tvorili kulisu inak pokojných dní plynúcich pod úpätím vrchu Zobor.

Môže sa zdať, že leto je časom oddychu. Slnko hreje, voda láka, deti sú doma… Opak je však pravdou. Práve toto ročné obdobie je vďaka svojmu stálemu počasiu najvhodnejšie na prerábky a rekonštrukcie. Niet preto divu, že zopár z nich sa rozbehlo aj v našom meste. Prekládka vodovodného potrubia spôsobila uprostred týždňa obmedzenie dodávky pitnej vody, modernizáciou prechádza ŠD Mladosť a do nedeľného večera prebieha i rekonštrukcia okružnej križovatky pod Zoborom. V pondelok ráno začnú ťažké stroje s opravami Topoľčianskej ulice v Dražovciach, čo nás bude stáť dvojmesačné dopravné obmedzenia. Zabudnuté nie sú ani investičné akcie na nitrianskych sídliskách. Tá na Zvolenskej odštartovala stavebným ruchom v pondelok a my sa na ňu bližšie pozriem v prvej polovici budúceho týždňa.

V pracovnom tempe okrem stavebných robotníkov výrazne nepoľavila ani radnica. Zamestnanci NKS pilne distribuovali nové nádoby na plast, primátor si spolu s kolegami z Odboru projektového a strategického riadenia prevzal ocenenie Zlaté vedro a v éteri sa objavil i prieskum záujmu o informácie z verejnej správy. Poslanci NSK schválili nové pravidlá prideľovania dotácií, no a bonusom uplynulých dní bolo spustenie fontán a obľúbených vodných brán, ktoré príjemne chladia okolie a pocestných dosýta osviežia. Nezabúdajte však, nech je akokoľvek teplo, voda v mestských fontánach pitná nie je. Na tento účel sú zriadené pitníky.

Nuda? Nehrozí ani v lete. Môžu o tom rozprávať policajti, ktorí často nevedia, kam skôr skočiť. Konflikty medzi mladistvými, podlé vydieranie, kyberšikana a stratené deti sú len povrchovou vrstvou bezodného vreca neprávostí. Ak k tomu pripočítate ozbrojených útočníkov a neúnavnú snahu o šírenie osvety, máte aspoň približnú predstavu o policajnej práci v našich končinách.

Muži zákona ale nie sú jediní, ktorí majú počas letných dní o zábavu postarané. Pestrý program si na nadchádzajúce obdobie pripravila krajská knižnica a kochať sa môžeme i zaujímavými, miestami až katarznými fotografiami prihlásenými do tohtoročnej fotosúťaže portálu Region Nitra. Deti si zas v lete užijú fyziku tak, ako ju v škole určite nezažijú. Nitriansky denný tábor im umožní spoznať rýchlosť na vlastnej koži a aj v naoko obyčajnej hre odhaliť skryté záhady, fakty a javy z fyziky. Objavovať novinky bude možné i v nadchádzajúcej sezóne DAB. Čaká nás viacero (zatiaľ tajných) premiér aj inovácia v podobe „happy hour,“ ktorá poteší peňaženku nejedného prívrženca nitrianskeho divadla. No ak vás predsa len otupno zastihne nepripravených, vedzte, že vždy máte možnosť siahnuť po našich rubrikách – zaujmú vás povesťami, oboznámia so psychickými poruchami a poučia o výhodách prírodnej lekárne. Viete, prečo sú marhule či melóny také chutné? Ak nie, určite kliknite na tento odkaz.

Svet je plný inšpiratívnych ľudí a my si často neuvedomujeme, koľko ich okolo seba máme. Žijú medzi nami a tvária sa viac či menej nenápadne. Iné ani nemusia, ich skutky hovoria za všetko. Patria medzi nich novovymenovaní profesori i devätnásť ročná trénerka power skatingu, ktorá sa už v mladom veku postavila ťažkej chorobe, čo ju priviedlo na cestu, po ktorej dnes kráča. Dlhú púť nepochybne prešiel aj nitriansky biskup Viliam Judák, ktorý v týchto dňoch oslávil jubileum. V roku 2005 bol v Bazilike sv. Emeráma na Nitrianskom hrade konsekrovaný na biskupa, dnes už 15 rokov vedie Nitriansku diecézu.

Počasie možno nie je také teplé, ako sa na leto patrí a asi i práce či obmedzení je o trochu viac, než by sme si priali. Ale to nevadí. Obľúbené ročné obdobie je tu, spoľahlivo to dokazuje množstvo komárov na našich terasách, balkónoch a stenách. Nenechajte sa však odradiť, hmyz tu vždy bol a bude, úplne sa ho nezbavíme nikdy. Mucholapky preto radšej odložte a vychutnajte si unikátne prírodné divadlo, ktoré môžeme práve v tomto období noc čo noc pozorovať nad svojimi hlavami. Pripravte si želania, padajú hviezdy.

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password