27. týždeň: Vysvedčenie za svoju prácu si prevzali nielen deti

Uplynulý týždeň sa niesol nielen v duchu tém, ktorými sa zaoberalo mestské zastupiteľstvo, významnú úlohu zohrali aj dlhoočakávané slávnosti. Prvý júlový víkend priniesol aj otvorenie kúpaliska.

Radosť z konca školského roka a túžobné očakávanie letných prázdnin boli tento rok s horkejšou príchuťou, ako tomu zvykne bývať po iné roky. Najmä pre rodičov sa opäť vynára otázka, kam s deťmi počas prázdnin, ktoré sa spojili s núteným zatvorením školských zariadení v čase opatrení do takmer polročného voľna. Predsa len, deti si v druhej polovici školského roka školy neužili natoľko, aby sa na zaslúžený oddych tešili viac ako po iné roky. Napriek neustálej hrozbe zo strašiaka menom Covid 19 sa všetky deti v utorok vo svojich školách stretli nielen preto, aby si zaželali pekné prázdniny, no najmä preto, aby si prevzali vysvedčenie.

Vysvedčenie za svoju prácu na trávniku si prevzali aj nitrianski futbalisti. Tým sa boj o udržanie sa vo Fortunalige nepodaril chytiť za správny koniec. Nitra svoj zápas so Sereďou prehrala a prišla tým o cenné body. S nitrianskym futbalom to nemusí vyzerať až tak zle v porovnaní s nie príliš lichotivým pohľadom na lávku v mestskom parku vedúcou cez jazero Malá Hangócka. Obyvatelia nášho mesta sa zhodli na tom, že jej piliere pôsobia prinajmenšom nebezpečne. O našich ďalších prechádzkach po drevenej dominante preto rozhodne až statik.

Ak ste už niekedy v živote zažili migrénu, neúnavne pulzujúce bolesti hlavy sprevádzané precitlivelosťou na vonkajšie podnety vám netreba predstavovať. Vedci z Zürichu skúmajúci dodnes viac-menej neliečiteľný stav chronického záchvatovitého ochorenia prišli s prevratným objavom. Aby nás migréna nechytala najmä z nedostatočného autobusového spojenia, jej budúcnosť stihli prerokovať mestskí poslanci ešte pred letnou prestávkou.

Kvôli zvýšeným opatreniam to už vyzeralo, že tento rok budú ohrozené aj tradičné a najväčšie slávnosti nášho mesta.  Pribinove a Cyrilo-metodské slávnosti sú už od piatka v plnom prúde a ak ste ich doteraz nestihli, ešte stále je príležitosť zúčastniť sa nedeľných podujatí. Mesto ponúka pestrý program v podobe výstav, tvorivých dielní, koncertov a jarmokov. Počas teplého a slnečného víkendu nás bude lákať aj otvorené kúpalisko. Ak ste sa rozhodli stráviť deň voľna na hrade, poteší vás jeho letný program s vynikajúcou koncertnou hudbou či filmy premietané v Gotickej priekope v areáli hradu.

Ak vás viac ako slávnosti láka nerušená prechádzka prírodou s možnosťou hubárčenia, do lesa sa vyberte radšej pešo. Polícia práve v týchto dňoch vystríha, že jazda autom po lese bez platného oprávnenie je zakázaná. Aby vás nečakaná nádielka húb, ktorá sa v tomto období ponúka, nevyšla draho, auto cestou za svojimi úlovkami radšej odparkujte v bezpečnej vzdialenosti. Okrem húb sa nám v tomto období ponúka aj dostatok zázrakov z prírody, jednou z nich sú višne. Vedeli ste, že okrem toho, že sú bohaté na vitamíny aj minerály, majú aj silné antioxidačné a protizápalové vlastnosti?

Koronavírus zasiahol všetky oblasti nášho života, medzi jednu z nich, ktoré sa s ním ťažšie vysporiadavajú, patrí šport. Na poslednom zasadnutí mestskej rady sa práve na jeho podporu plánovalo okresanie finančných prostriedkov. V mestskom parlamente sa ale návrh o krátení financíí stretol s nesúhlasom väčšiny poslancov. Ešte zložitejším problémom sa zdajú byť čierne skládky, ktoré trápia nejedno vedenie mesta. O prudkom náraste ich počtu na celom území Slovenska svedčí fakt, že mestá majú každým rokom vyhradených čoraz viac peňazí na ich odpratávanie. V Nitre predstavuje výša tejto investície 30 tisíc eur, peniaze sa každým rokom vyčerpajú.

Všetkých prívržencov kultúry a histórie určite nejedenkrát zaujala dominanta pešej zóny. Nitrianska synagóga je vzácnou budovou zapísanou aj v Ústrednom zozname pamiatkového fondu Slovenskej republiky. Viac o jej vzniku a histórii sa dočítate v našej pravidelnej rubrike Nitra v čase. A aby vás cesta za pamiatkami v našom meste bavila, na presun môžete využiť aj zdieľané kolobežky. Kedysi sme ich mohli nájsť len v Bratislave, dnes si ich môžeme zapožičať aj u nás doma.

Som šéfredaktorkou Nitrianskeho hlásnika, ktorý tvorí tím mladých ľudí zaujímajúcich sa o aktuálne dianie a mapujúcich novinky z Nitry a okolia. Sme súčasťou televízie Nitrička, vďaka ktorej podchytávame dianie nielen prostredníctvom online sveta, ale témy ďalej rozvíjame aj v rámci nášho vysielania. Ak máte požiadavku na reportáž, sťažnosti, tipy alebo námety, neváhajte ma kontaktovať na adrese miriama.polakova@nitrianskyhlasnik.sk alebo na telefónnom čísle 0915/595 261

Televízia Nitrička

Forgot Password