26. týždeň: Radosť zmiešaná s obavami

Možno to tak nevyzerá, ale prakticky máme za sebou prvý letný týždeň tohto roku. O mix pozitívnych i negatívnych pocitov sa nepostaralo len premenlivé počasie, ale aj pomerne rýchlo rastúci počet nových „covidákov.“

Koronakríza sem – koronakríza tam, všade sa omieľajú dopady pandémia, akoby už bola za nami. Vieme, že ovplyvnila trh s nehnuteľnosťami a podpísala sa aj pod znižovanie počtov zamestnancov a zamestnávateľov. Žiaľ, vírus nezmizol, je stále prítomný, svedčia o tom zo dňa na deň vyššie čísla novonakazených. Podľa odborníkov to na druhú vlnu zatiaľ nevyzerá, v opatrnosti však poľavovať nemáme. Opatrenia sa síce uvoľňujú, no stále platí, že na zreteli treba mať najmä bezpečnosť. Myslite na túto zásadu vždy, keď pôjdete k vode. Pri kúpaní totiž nikdy nie je možné úplne vylúčiť kontakt s rôznymi druhmi mikroorganizmov.

Zdravie by malo byť na prvom mieste, to je snáď samozrejmé. Netreba sa ale stresovať. Panika dokáže narobiť viac škody ako samotné ochorenie. Kraj napríklad obletela informácia, že aj pacientov trpiacich niektorým z akútnych respiračných ochorení pribúda. Nárast síce predstavuje dosť veľké percento, ale reálne chorých veľa nie je. Minulý rok ich bolo niekoľkonásobne viac a zvládli sme to. Stále však môžeme chorobám predchádzať. K psychickej pohode možno niekomu prospeje informácia o preplácaní doplatkov za lieky, iný zas vsadí na prírodnú lekáreň. Poznáte priaznivé účinky bazy čiernej?

Zodpovednosť vraj k pokojnému životu komunity výrazne prispieva. K svojim povinnostiam sa čelom postavilo i vedenie mesta a pre ošetrenie stromov v Mestskom parku pripravuje harmonogram. Žiaľ, osud piatich historických budov na Misionárskej ulici už nie je taký jednoznačný. Predať – nepredať alebo opraviť a prenajať… Čo s piatimi bytovkami bude, je zatiaľ vo hviezdach. Podobne nejasná je aj situácia ohľadom pripravovaného bikesharingu. Kedy sa mestské zdieľané bicykle v uliciach objavia, nie je známe. Zatiaľ sa obyvatelia musia uspokojiť so súkromným poskytovateľom tejto služby.

Správne vyhodnotiť situáciu a následne sa vhodne zachovať nemusí byť pre obyčajného človeka jednoduché (nemáme predsa výcvik ako Zumzum). Dokazujú to prípady mestskej políciepočetné dopravné nehody. Na vážny a zároveň bežný sociálny problém sa rozhodli spočiatku záhadnou kampaňou upozorniť i študenti nitrianskej univerzity. Mala úspech, rovnako ako potravinový projekt realizovaný na SPU. Zdá sa, že mladí ľudia dokážu svojich rovesníkov efektívne osloviť. Bola by preto škoda, ak by tí šikovní nevyužili možnosť reprezentovať Slovensko priamo v sídle OSN.

Naše životy sa často točia okolo práce a zabúdame na to podstatné – naozaj žiť. Telo potrebuje i mentálny, nielen fyzický oddych, inak nám môže, obrazne povedané, explodovať hlava. Leto je na túto príjemnú činnosť ako stvorené. Čítajte knihy, počúvajte hudbu, navštevujte pekné miesta… Po dlhej dobe sa do mesta pod Zoborom vracia ozajstný čulý kultúrny ruch. Bunker v Nitrianskej galérii otvára novú výstavu Eiron a už o týždeň sa môžeme tešiť na obľúbené slávnosti Nitra, milá Nitra. Letný program na hrade je pripravený, no a v tradičnom septembrovom termíne naše mesto ožije aj Divadelnou Nitrou.

Zabúdať netreba ani na školákov. Tí sa s lavicami vo veľkom rozlúčili v sobotu na chrenovskom dopravnom ihrisku. Po ťažkej drine v škole a koronových opletačkách si za prácu odmenu iste zaslúžia – ako deti, tak i rodičia. Pre dospelákov mesto pripravilo harmonogram škôlok, ktoré svoje brány od 1. júla nezatvoria. Dezinfekcia i teplomery sú nachystané. Nitrianski rodičia nakoniec so strážením najmenších počítať môžu.

Vo vzduchu cítiť závan školských prázdnin. Už len dva dni a deti budú opäť doma. Niektorí si možno ťažko povzdychnú, no nie je to až také zlé. Čas strávený doma nemusí byť nuda. Navštívte rozkvitnutú záhradu, včelí úľ aj hniezda vzácnych operencov, a to bez strachu z kliešťovej encefalitídy či korony, jednoducho – online. Alebo si užívajte slnečné lúče priamo vonku, výber je len na vás.

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password