25. týždeň: Ubehol rýchlo a zanechal dojem

Tretí pohybový zákon hovorí, že ak prvé teleso pôsobí na druhé, musí pôsobiť aj to druhé na prvé – každá akcia vyvolá rovnako veľkú reakciu. Newtonov zákon možno pozorovať i v Nitre.

Za normálnych okolností by sme o takomto čase odpočítavali dni do letných prázdnin. Dnes však stojíme na opačnom brehu. Rodičia smútia, ďalšie dva mesiace prázdnin ich deti vraj nezvládnu. Alebo sú práve oni tí, ktorí potrebujú pauzu? Korona je skutočná epidémia svetových rozmerov. Dostala všetkých, minimálne psychicky. Myslieť však na to, čo nie je, nikomu nepomôže. Užite si posledné dni v kolektíve, bez zháňania opatrovania a vymýšľania programu. Od tohto týždňa už aj nitrianske škôlky fungujú v normálnom režime a prijímajú späť všetky deti. Pod Zoborom sa dokonca vyníma aj jedna nová. Radnica aktuálne do týchto historických priestorov hľadá vhodných zamestnancov, svoje žiadosti môžete zasielať do 30. júna.

Práve školstvo bolo v uplynulých dňoch diskutovanou témou. Hovorilo sa o univerzitách aj letných školách, na pretras sa dostal i projekt Teach for Slovakia. Výborná správa prišla z UKF. Univerzita v rámci programu Erazmus+ získala takmer pol milióna eur. Projekt nitrianskej vysokej školy je tak v krajine pod Tatrami najúspešnejším spomedzi všetkých podaných zámerov tohto typu. Historický miľník však v uplynulých dňoch dosiahla i SPU. O svete online sa doteraz veľa hovorilo, ale menej realizovalo. Pandémia sa chtiac-nechtiac postarala o opak, poľnohospodárska univerzita tak môže do svojej kroniky zapísať prvé online štátne skúšky vo svojich dejinách. Svet sa však pomaly vracia do normálu a resty, ktoré koronakríza spôsobila, je potrebné dohnať. Mnohí rodičia vsadia na letné školy, práve tie majú potenciál ich ratolestiam pomôcť dobehnúť zameškané. Po prvýkrát takéto aktivity finančne podporí i rezort školstva.

Uplynulé dni možno označiť za turbulentné. A to nie len kvôli výkyvom počasia, ktoré sa postarali o početné výjazdy hasičov. Často si vieme zavariť aj sami, bez pomoci prírodných javov. Alkohol za volantom dokáže narobiť poriadne škody, ale nezaostáva ani ohrozovanie zbraňou či domáce násilie. Mestskí policajti podľa štatistík za minulý rok riešili obrovské množstvo takýchto a podobných podnetov. Buďme preto ohľaduplní k sebe i k svojmu okoliu a správajme sa zodpovedne. Niekedy dokáže zachrániť život obyčajné dodržiavanie pravidiel cestnej premávky, ak musí pomôcť nový pľúcny ventilátor v nitrianskej nemocnici, už je na hasenie problémov neskoro.

Máme pred sebou posledný júnový týždeň (+ 2 dni), no už teraz sme vás informovali o viacerých novinkách, ktoré nás od nového mesiaca čakajú. V júli sa napríklad zjednodušuje žiadanie o dávku v nezamestnanosti, čo v týchto ťažkých pokoronových časoch zrejme mnohých aspoň málinko poteší. Tiež sa zvyšujú príspevky na opatrovanie, maximálna výška dávky v nezamestnanosti aj životné minimum, ktoré bude mať priaznivý vplyv na výšku minimálneho dôchodku i vykonávanie exekučných zrážok. Jedna pozitívna zmena však nastane už od pondelka. MHD v Nitre bude premávať bez obmedzení, avšak nie dlho. Od 1. júla opäť prejde na režim školských prázdnin.

Pod Zoborom sa tento týždeň prehnalo viacero búrok, no nie všetky boli meteorologické. Občas zahrmelo na rokovaní mestského zastupiteľstva i medzi obyvateľmi. Časť poslancov dala napríklad najavo nespokojnosť s Radničnými novinami. Za účelom odstránenia chybičiek sa dohodli na zriadení mediálnej rady, ktorej súčasťou by mali byť poslanci, šéfredaktor aj zamestnanci. Ako bude mediálna politika mesta vyzerať, však ukáže až najbližšie zastupiteľstvo, kde by návrh na zriadenie takejto rady mal byť predložený. Témou sa stalo i hospodárenie mesta. Viete, že Nitra dosiahla prebytok takmer 5 miliónov eur? Už teraz je viac-menej jasné, na čo samospráva financie použije. Ak vás to zaujíma, prečítajte si náš článok.

Diskusiu naprieč obyvateľstvom vyvolala plánovaná zástavba voľnej plochy v centre mesta na Štúrovej ulici. Vedľa bývalého OD Tesco má vzniknúť nový polyfunkčný dom. Ľuďom vadí narušený kolorit mestskej zelene aj prehustená zástavba v centre Nitry. Ako bude nový objekt vyzerať a či jeho prínos pre obyvateľov mesta pod Zoborom preváži všetky negatíva, sa dozvieme až koncom septembra. Už v júli by sme však mohli otestovať kvalitu vylepšenej gastrozóny na mestskom kúpalisku. Radnica avizuje kvalitnejšie, rozmanitejšie a originálne jedlá.

Nedávno sme sa dozvedeli o novovznikajúcej hokejovej akadémii v priestoroch Spojenej školy na Slančíkovej i o obrovskom úspechu nitranskeho rodáka Mateja Tótha. Atlét je podľa medzinárodného rebríčika tretí najlepší chodec na svete na 50 km v období rokov 1980 – 2020. Matejovi touto cestou gratulujeme a želáme veľa ďalších úspechov.

Vnútorný tlak, stres, nervozita… Len málokto to nepozná. Blíži sa leto, čas dovoleniek a oddychu a my sme čoraz častejšie mysľou niekde v ďalekých krajinách. Aj keď pandémia narušila mnohé plány, zdá sa, že dovolenkovať sa bude dať aj mimo nášho územia. Po lepšiu náladu však nemusíme chodiť ďaleko, ba dokonca ani šetriť na rôzne atrakcie. Podľa vedcov stačí malá prechádzka lesom a efekt je zaručený na niekoľko dní. Prečítajte si o benefitoch,  ktoré ponúka príroda, možno vás motivujú k víkendovému výletu. Veď o tom spievala už Jana Kocianová v ´70. rokoch minulého storočia: „Zahoď svoje starosti, pozri, aký je krásny deň.“

Viete, kde sa nachádzajú miesta zachytené na fotografiách v článku?

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password