Poradňa: To, čo by mal o cestnej premávke každý vedieť, ale nie každý dodržiava

Zopakujme si niekoľko rád pre cestnú premávku. Pre nedostatok času či nezodpovednosť naň zabúdame alebo ich ignorujeme

Foto ilustračné (zdroj: pixabay.com)

Cestnú premávku na Slovensku upravuje Zákon č. 8/2009 Z. z. a uvádza pravidlá, práva a povinnosti premávky. Týka sa teda všetkých vodičov motorových aj nemotorových vozidiel a chodcov. Myslíte si, že tieto pravidlá ovládate? Tak sa pozrime, čo všetko môžeme a nemôžeme robiť na chodníku alebo na ceste.

Ak máte ako chodec k dispozícii chodník, treba ho využiť.

Platí pritom, že po chodníku chodíme vpravo, no tam, kde nie je chodník, máme ísť čo najbližšie pri ľavom okraji cesty. Ďalšie pravidlo hovorí, že po chodníku a po ľavom okraji cesty môžu ísť naraz vedľa seba iba dvaja ľudia. „To neplatí pre osoby, ktoré sa pohybujú po krajnici alebo po okraji vozovky na lyžiach, korčuliach, kolobežke, skejtborde alebo na obdobnom športovom vybavení, ktoré sa môžu pohybovať len v rade za sebou,“ uvádza zákon o cestnej premávke.

Ak idete na bicykli, kolobežke alebo kolieskových korčuliach, myslite na to, aby ste neohrozili okoloidúcich. Na chodníku je tiež povolený kočík, vozík či sánky. Pre bicykel je určená cestička pre cyklistov alebo pravý okraj cesty. Dôležité je nosiť cyklistickú prilbu, pre deti do 15 rokov je povinná. Pre staršie osoby je povinná iba mimo obce. „Keď sa bojíš prejsť na bicykli cez cestu alebo ide veľa áut, prejdi ako chodec – na priechode pre chodcov vedľa bicykla,“ radí ministerstvo vnútra. Medzi účastníkov cestnej premávky patria aj osoby so zdravotným postihnutím, ktorí sa pohybujú pomocou ručného alebo motorového vozíka. Preň platí, že môžu využívať ktorýkoľvek okraj cesty. Ak idú po chodníku, nemali by prekročiť rýchlosť chôdze.

Nezmätkujte.

Žiadne zábradlie ani iné zábrany, ktoré oddeľujú chodník od cesty nikdy nepreskakujte. Že pred vstupom na cestu musíte skontrolovať, či sprava alebo zľava nejde auto, určite viete. „Ak si na priechode pre chodcov a zrazu zasvieti červené svetlo na semafore, urýchlene prejdi na druhú stranu, nikdy nezmätkuj a nevracaj sa späť,“ pripomína zabúdané pravidlo Ministerstvo vnútra SR. Prednosť na cestách majú hasiči, policajti a sanitka.

Za zníženej viditeľnosti nezabudnite na reflexné prvky.

Hustý dážď, sneženie, hmla a niekedy len tma sa pričinia o vážne dopravné nehody. „Za zníženej viditeľnosti musí mať chodec idúci po krajnici alebo po okraji vozovky na sebe viditeľne umiestnené reflexné prvky alebo oblečený reflexný bezpečnostný odev,“ dopĺňa zákon o cestnej premávke. To isté platí aj pre účastníkov premávky, ktorí sa pohybujú na napríklad na bicykli alebo inom nemotorovom vozidle.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password