24. týždeň: Búrky, kolóny, včely, požiar a iné starosti

Na Medarda lialo, závan leta k nám prifúkol i búrky. Bolo prevažne oblačno, miestami kolóny a ojedinele aj uvoľňovanie ďalších protiepidemiologických opatrení.

Žiadna predpoveď nedokáže so stopercentnou istotou povedať, čo nás najbližšie dni čaká. Istá je iba minulosť, z ktorej sa môžeme do budúcnosti len poučiť. Nikto si netrúfol na začiatku týždňa povedať, že v utorok zachváti nitriansku liaheň požiar, ani to, ktorý konár a na koho v parku spadne. Prekvapením boli i zatúlané včely. Nepredvídateľných udalostí je priveľa, a preto je bezpečnejšie tie, na ktoré máme dosah, neponechať náhode. Nezabudnite teda, že premávku na Chrenovej bude tento aj ďalšie dva víkendy riadiť polícia, semafory nebudú kvôli opravám vozovky fungovať.

Sú ľudia, ktorí sa z uvoľňovania najprísnejších protiepidemiologických opatrení tešia, no nájdu sa aj takí, ktorých tento trend desí a vnímajú ho skôr ako hazard so zdravím a bezpečnosťou. Všetkým sa vyhovieť jednoducho nedá. V uplynulých dňoch Slovensko zaplavila pomerne rozsiahla vlna slobody. Svoje brány pre verejnosť otvoril Mestský kúpeľ a do nemocníc sa vrátili zdravotní klauni, ktorí tak svojím umením obohateným o vitamín Ha-Ha opäť liečia našich najmenších. Nebezpečenstvo síce nie je úplne zažehnané, ale spoločnosť sa musí po dlhom spánku prebudiť. Kompetentní si riziko uvedomujú a podnikajú potrebné kroky. Pod Zoborom vzniká pracovná skupina, ktorá má pomôcť pripraviť Nitru na možnú druhú vlnu nákazy. V ťažkých časoch si vzácny dar prevzalo i Mesto Nitra. To svojou linkou pomoci počas najkrušnejších chvíľ pomohlo stovkám seniorov.

Podobne efektívny výsledok by si obyvatelia Nitry želali vo viacerých oblastiach, patrí medzi ne napríklad čistenie ulíc a parkovísk v meste. Lokality často nebolo možné dôkladne vyčistiť, a to najmä pre veľký počet zaparkovaných áut. Po novom by Nitrania o plánovanom upratovaní mali byť informovaní vopred. Na Chrenovej sa vďaka tomuto kroku podarilo vyčistiť 95 percent plochy ulice.

Nitranov po rokoch čaká sčítanie obyvateľstva a tešiť sa môžu i na projekt, ktorý im umožní pripojiť sa na internet vo viacerých mestských lokalitách. Okrem Starého mesta napríklad aj na sídliskách Klokočina, Chrenová a Diely. Wifi prístupové body by mali byť pre občanov zadarmo.

Nesmieme však zabúdať ani na to, čo Nitra ako krajské mesto potrebuje. Koniec-koncov, veď sa to obyvateľom aj návštevníkom pripomína samé. Trpké horúčavy by mohla zmierniť plánovaná revitalizácia sídliska Diely. Hlavným cieľom je vysadiť novú a ozdraviť pôvodnú zeleň, kompetentní si od investičnej akcie sľubujú zlepšenie klimatických podmienok. Čo je však čím ďalej, tým menej znesiteľné, sú kolóny na križovatke pri Klimaku. Oblasť je už niekoľko rokov považovaná za rizikovú a nie práve bezpečnú. Príde v blízkej dobe k odľahčeniu dopravnej situácie na Kyneku? Dočítate sa v článku nižšie.

Prírodu si treba vážiť, a to nie len kvôli tomu, že máme len jednu a keď si ju zničíme, cesty späť nebude. Dobrým argumentom sú aj humánne dôvody. Počuli ste už o zákaze chovu zvierat v osadách? Na niektoré prípady narúšania prirodzeného prostredia zvierat myslí aj zákon. Za zhodenie hniezda lastovičiek či belorítok v čase rozmnožovania a výchovy mláďat hrozí mastná pokuta. Existujú predsa aj iné spôsoby, ako ochrániť svoju nehnuteľnosť pred znečistením. Na pásy nastrihané a rozvešané igelitové vrecká vtáky odplašia, umelé hniezda im zas pomôžu usadiť sa na mieste, kde vám to vyhovuje. Príroda sa vám odmení, lastovičky zlikvidujú hmyz z okolia, a vy si tak v pokoji môžete vychutnávať napríklad liek zo záhrady – chutné čučoriedky.

Pomáhať si predsa treba. Mnohí tak robíme aj navzájom – darujeme nepoužívané oblečenie či zbierame papier. Deti z nitrianskych škôl sa takýmto spôsobom učia chrániť životné prostredie. Svojou šikovnosťou môžu dokonca pre školu získať stovky eur. Kolektív jednoducho prospieva aj tým najmenším. Vzhľadom na aktuálnu situáciu sa ale môže stať, že nie všetci škôlkari sa ku kamarátom aj dostanú. Nitra využila možnosť prijať vlastné pravidlá a do škôlok všetky deti ešte neprijíma.

Príjemné, takmer letné počasie láka von. Máme pre vás tip na víkend. Čo tak pozorovať hviezdnu oblohu nad Nitrou? Krajské osvetové stredisko na piatok pripravilo akciu, na ktorej bez ďalekohľadu, svetelného smogu a so slovami odborníka predstavilo voľným okom viditeľné hviezdy. Ak ste ju nestihli, nemusíte zúfať. Stačí si nájsť tiché, tmavé miestečko, najlepšie aj s milovanou osobou a hviezdy víkend je len váš.

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password