19. týždeň: Opatrný návrat k bežným starostiam

Uvoľňovanie, návrat k bežným starostiam aj strach z druhej vlny. Čím sme žili tento týždeň?

Situácia na Slovensku vyzerá dobre. Zatiaľ. Tešíme sa z predčasného spustenia druhej a tretej fázy uvoľňovania protiepidemiologických opatrení, prvenstva v boji s vírusom aj z otvárania prevádzok, knižníc a kostolov. V pozadí však striehne tieň, ktorý straší. Rozhodne ho netreba podceňovať. Aj keď sa blíži leto a chorobnosť na sezónne ochorenia v našom kraji klesá, základné hygienické opatrenia treba vo zvýšenej miere dodržiavať stále. A nie len tie. Rúško alebo respirátor sú samozrejmosťou, dezinfekcia rúk tiež. V boji s vírusom nepoľavuje,  našťastie, ani radnica. V uplynulých dňoch prešli hĺbkovou dezinfekciou najviac disponované verejné plochy aj mestský mobiliár. Možno aj vďaka tejto mimoriadnej opatrnosti sa Nitriansky kraj drží na druhom mieste v počte nakazených novým koronavírusom. Kiež by to tak zostalo.

Napomôcť tomu môžeme aj my sami. Vzhľadom na to, že nosenie rúška je stále povinné, nemali by sme na túto drobnosť zabúdať. Aj keď to tak nevyzerá, na šírenie vírusu má veľký vplyv – bariéra v podobe jednorazového alebo látkového rúška aspoň čiastočne zabráni prenosu ochorenia na ďalšiu osobu. Naša pleť síce trpí a vyžaduje si zvýšenú starostlivosť, ale čo je horšie, akné alebo neznámy vírus? Navyše, práve takéto nedokonalosti pleti dokáže povinná ochrana tváre vyriešiť – jednoducho ich prekryje.

Je pravda, že vydržať v rúšku celý deň, nie je práve med lízať. Tu škriabe, tam ťahá… Navyše, v rúškach sa ťažko artikuluje a pracuje s hlasom. V niektorých profesiách by preto mohli byť vhodnou alternatívou ochranné štíty. Prácu s nimi si vyskúšali herci DAB pri nácviku inscenácie Láska slečny Eliotovej a veľmi si pochvaľujú. Divadlu ich daroval Štefan Koprda z UKF, univerzita zas na oplátku dostala rúška z dielne DAB.

UKF v týchto časoch nezaháľa. Jej študenti nezostali doma len tak sedieť, práve naopak, aj v období koronavírusu sa rozhodli spojiť príjemné s užitočným. Plánované projekty jednoducho prispôsobili online priestoru, niektorí dokonca pracujú aj s klasickými listami.

Mimoriadna situácia sa nedotkla len projektov, ale aj samotného procesu ukončenia štúdia. Žiadne obhajoby, štátne skúšky či promócie, na aké sme boli zvyknutí. Študenti po novom ukončia štúdium online. Diplom si nepreberú v talári počas honosnej slávnosti, ale celkom neformálne, od poštára v zabezpečenej obálke.

Je to už raz tak, koronavírus mení životy na všetkých úrovniach. Na UKF dokonca aktuálne platí stav pohotovosti. Univerzita na základe rozhodnutia Ministerstva vnútra SR pripravuje Študentský domov Zobor na karanténne centrum. Študenti, ktorí tam práve bývajú, budú presťahovaní na ŠD Nitra.

Život niekedy naberie nečakaný spád. Typickým príkladom môže byť práve pandémia koronavírusu, ktorá celosvetovú populáciu ohrozuje zdravotne aj ekonomicky. O prežitie bojujú malí podnikatelia i zubní lekári. Ak chcú ošetrovať aj bežné prípady, musia prijať opatrenia, ktoré sú materiálne a časovo náročné. V posledných dňoch sa veľa hovorí o obnovovaní zdravotníctva. Minister vyzýva lekárov, aby vykonávali preventívne prehliadky a uvoľnili opatrenia v súvislosti s plánovanými operáciami. Nie je to však jednoduché. Zdravotnícke zariadenia musia preveriť epidemiologickú situáciu každého nového pacienta a obmedziť aj počet osôb v čakárňach, čo zákonite vedie k znižovaniu počtu vyšetrených pacientov.

Svoju moc nám (nielen) tento rok dokazuje príroda. Jej vyčíňanie si v posledných týždňoch odniesli predovšetkým pestovatelia. Predčasná jar, neskôr mrazy a teraz sucho. Ani jeden zo spomínaných javov bohatej úrade nepraje. Vyzerá to teda tak, že ovocia a zeleniny bude v nadchádzajúcej sezóne menej, čo pocítia najmä naše peňaženky.

Práce ale nestoja. Koncom apríla začala sezóna kosenia a stále prebieha aj rekonštrukcia Univerzitného mosta. Ten je od 28. marca prejazdný, no s obmedzeniami, ktoré platia hlavne pre chodcov. Most by mal byť plne funkčný o niekoľko mesiacov, tento termín však môže nepriaznivo ovplyvniť situácia spojená so šírením vírusu COVID-19.

Nemožno poprieť, zamával s nami. Našťastie, vydaná bola séria opatrení, ktoré v tejto nepriaznivej situácii môžu aspoň čiastočne pomôcť. Napríklad Sociálna poisťovňa automaticky predĺžila podporu v nezamestnanosti tým, ktorým by počas mimoriadnej situácie nárok na takúto dávku vypršal. Finančne pomôcť dokáže aj vrátený preplatok na dani z príjmov. Ten, kto daňové priznanie podal do konca marca, môže peniaze očakávať najneskôr v nedeľu 10. mája.

Potenciál poskytnúť psychickú pomoc majú zas rôzne call centrá. Vedeli ste, že v Nitre vznikla nová, umelecká, divadelná horúca linka? Osadenstvu Starého divadla Karola Spišáka diváci jednoducho chýbajú, rozhodli sa preto s nimi dve hodiny denne šesť dní v týždni telefonovať. Témou rozhovorov môže byť hocičo – divadlo, voľný čas alebo aj Land art, umelecký smer, ktorý vznikol v 60. rokoch minulého storočia. Jeho prvky nájdeme v krajinnej architektúre, ale i vo vlastných záhradách, stačí zapojiť fantáziu. Ak sa vám nejaké land artové dielko podarilo a chcete sa ním pochváliť, pokojne tak urobte. Zašlite nám fotku, radi váš úspech zverejníme.

Ťažko hovoriť o úspechu, ak o existencii vášho diela nechce počuť takmer 2 000 obyvateľov. Tušíte, o čom je reč? Ak myslíte na plánovanú výstavbu bytového komplexu na Parkovom nábreží a Podzámskej ulici, trafili ste do čierneho. Po dvojmesačnom tichu sa projekt Slavomíra Eliáša opäť vracia na scénu. K zámeru zastavať zelenú časť neďaleko rieky sa vo štvrtok vyjadrili mestskí poslanci. Aké sú argumenty iniciátora petície Neberte nám zeleň a miesto na parkovanie a k čomu nakoniec dospeli poslanci, sa dočítate v článku nižšie.

Jeden týždeň je opäť za nami a pred nami ďalší. Policajti majú stále plné ruky práce, obchody sú otvorené, služby fungujú, život sa vracia do normálnych koľají. Sme na tom dobre, tak si uvoľňovanie opatrení môžeme dovoliť. Odborníci však dvíhajú varovný prst. Ak sa unáhlime a riziko podceníme, hrozí nám druhá vlna nákazy. Buďme preto zodpovední a dbajme na zvýšenú hygienu. Zdravie máme len jedno, tak si ho nepokazme.

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password