Župa udelila ocenenia trom osobnostiam

Nitriansky samosprávny kraj udelil ocenenia trom osobnostiam, ktoré sa v minulom roku pričinili o jeho rozvoj.

Výberová komisia posúdila šesť nominácií na Cenu NSK za rok 2018. Mená troch ocenených schválili poslanci na augustovom zastupiteľstve.

Cenu získal dlhoročný kanonik nitrianskej diecézy Ladislav Belás za mimoriadny osobný prínos ku štúdiu vyše tisícročných cirkevných dejín Nitrianskeho kraja. Je takisto správcom Diecéznej knižnice v Nitre, uznávaným cirkevným historikom, publicistom, vysokoškolským pedagógom a v neposlednom rade aj titulárnym zoborským opátom starobylého Zoborského kláštora – najstaršieho na Slovensku.

Ladislav Belás

Druhým oceneným bol vysokoškolský profesor zo Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre Imrich Točka, ktorý vydal viacero historických kníh. K najvýznamnejším dielam patria Zobor, Tormoš Chrenová v zrkadle času a Historky spod Nitrianskeho hradu. Cenu kraja si vyslúžil práve za objasnenie zabudnutých kapitol regionálnej histórie, jej knižné spracovanie a záchranu zanikajúcich pamätníkov minulosti.

Imrich Točka

Tretím oceneným bol archeológ a historik Karol Pieta, ktorý sa zaslúžil o výskum histórie Nitrianskeho kraja, najmä za fenomenálny objav, prezentáciu slovanského hradiska v Bojnej, propagáciu NSK a Slovenskej republiky vo svete. Karol Pieta je držiteľom Krištáľového krídla, taktiež patrí k priekopníkom slovenskej experimentálnej archeológie a výskumu počiatkov na našom území. Jeho celoživotným dielom je archeologický skanzen Havránok pri Liptovskej Mare, ktorý je jediný svojho druhu na Slovensku.

Karol Pieta

Zdroj foto: TV Nitrička.

Som šéfredaktorkou Nitrianskeho hlásnika, ktorý tvorí tím mladých ľudí zaujímajúcich sa o aktuálne dianie a mapujúcich novinky z Nitry a okolia. Sme súčasťou televízie Nitrička, vďaka ktorej podchytávame dianie nielen prostredníctvom online sveta, ale témy ďalej rozvíjame aj v rámci nášho vysielania. Ak máte požiadavku na reportáž, sťažnosti, tipy alebo námety, neváhajte ma kontaktovať na adrese miriama.polakova@nitrianskyhlasnik.sk alebo na telefónnom čísle 0915/595 261

Televízia Nitrička

Forgot Password