Župa bude pri očkovaní myslieť aj na osamotených ľudí: Chce spolupracovať so starostami

Župní poslanci Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK) sa zaoberali témou otvárania ďalších veľkokapacitných vakcinačných centier a organizácie očkovania v kraji.

zdroj: MZ SR

Veľkokapacitné očkovacie centrum (VOC) na Spojenej škole v Nitre funguje od 20. marca. Uplynulý víkend tu vakcinácia prebiehala už druhýkrát. „Každý týždeň zvyšujeme počet očkovaných. Tento týždeň sme zvýšili na každý deň o 500,“ uviedol pre Televíziu Nitrička lekár Nitrianskeho samosprávneho kraja Ľubomír Ševčík. Župa má v pláne otvoriť vakcinačné centrá aj v Šali a Štúrove. Dostupnosť, respektíve vzdialenosť centier je pritom podstatná. Časť poslancov hovorila o nutnosti zriadť ďalšie miesta v nitrianskych okresoch už počas mimoriadneho marcového zasadnutia, kedy schvaľovali VOC v Nitre.

Kľúčová vec pri zriaďovaní centra sú podľa predsedu NSK Milana Belica lekári a zákonné krytie. Kraj chce, aby ďalšie centrá fungovali v druhej polovici apríla, vyslovil krajský lekár. Nemá v nich byť 10 kójí, ako v Nitre, ale 5. V nitrianskom centre sa zatiaľ očkuje vakcínou AstraZeneca, v nových centrách by mohli využívať aj iné vakcíny, zatiaľ nie je isté aké.

Otvorenie centra v Nitre na Spojenej škole (zdroj: nh)

Župa bude myslieť aj na osamotene žijúcich ľudí, či takých, ktorým zdravotný stav sťažuje možnosť ísť väčšiu vzdialenosť do vakcinačného centra.

Podľa predsedu NSK by nahlasovanie týchto ľudí na očkovanie mohlo prebiehať v spolupráci so starostami. „Prípadne organizovať ich sústredene na jedno miesto, lebo to by bolo absolútne neefektívne chodiť od domu k domu,“ dodal Milan Belica.

Tému vakcinácie si pozrite aj v reportáži Televízie Nitrička zo zasadnutia krajského zastupiteľstva.

Televízia Nitrička

Forgot Password