Zraneného psa za Golianovom zachránili poľovníci a náhoda

Pravdepodobne ho zrazilo auto. Viete, ako zareagovať v podobnom prípade? V čase núdzového stavu nastala zmena.

Rozbitá hmlovka na ceste za Golianovom zaujala nedávno dvojicu poľovníkov z poľovníckej stráže. Posádka auta predpokladala, že v okolí by sa mohlo nachádzať zranené zviera. Niekoľko metrov od cesty skutočne našli zraneného psa, kontaktovali preto nitriansky útulok.

„Nebyť rozbitej hmlovky na ceste, zrejme by tento zrazený psík zomieral sám bez pomoci v bolestiach ešte riadne dlho,“ uviedol Útulok Nitra.

Kríženec podľa zverejnených informácií ležal asi 6 metrov od cesty s početnými odreninami a otvorenou zlomeninou zadnej nohy. Vzhľadom na upršané počasie posledných dní bol mokrý a podchladený. „Za chrbtom mal našťastie tenký konár, ktorý ho držal na brehu potoka. Ležal na šikmom svahu a asi 20 centimetrov chýbalo, aby do neho spadol a utopil sa,“ vysvetľuje nitriansky útulok. Podľa stôp v okolí bolo vidieť, že kríženec sa snažil z miesta dostať, no pre jeho imobilitu sa mu to nedarilo. Spočiatku aj vrčal, no pracovníkovi útulku sa napokon s ťažkosťami podarilo zviera z náročného terénu previezť k veterinárovi, kde bolo zistené, že čipovaný nie je. Boli mu tiež podané lieky, infúzna aj podporná terapia.

zdroj foto: fb Útulok Nitra

„Je naozaj pre nás nepochopiteľné ako môže niekto zraziť zviera a odísť preč bez toho, aby sa mu snažil pomôcť a nechá ho tam v bolestiach bez pomoci!,“ dodal útulok.

Obvodná poľovnícka komora Nitra (OPK) pripomína, že v tomto období môže na cestách častejšie dochádzať aj k stretu s lesnou zverou.

„V jesenných a zimných mesiacoch býva výskyt zveri v okolí ciest častejší a pravdepodobnosť dopravnej nehody spôsobenej stretom so zverou je omnoho väčšia,“ uvádza OPK Nitra. Stáva sa tak najmä na cestách vedúcich cez súvislé lesné porasty, medzi poľami a v okolí vodných tokov. Sledovať treba aj výstražné dopravné značky, niekedy sa však kolízii nepodarí zabrániť.

foto ilustračná (zdroj: pixabay.com)

Na 112 teraz radšej nevolajte.

Za bežných okolností by ste mali volať políciu, v čase núdzového stavu však treba kontaktovať priamo záchranné zariadenie: „Štátna ochrana prírody SR, v súvislosti s aktuálnou situáciou šírenia vírusu COVID-19, vyzýva občanov, aby v prípade nálezu zraneného/hendikepovaného živočícha obmedzili volania na číslo 112 a kontaktovali priamo záchranné zariadenia na to určené“. Podľa miesta nehody kontaktujte príslušné zariadenie, ktoré nájdete aj na interaktívnej mape.

zdroj: ŠOP SR

Dané orgány by vám mali vysvetliť, čo v danej situácii robiť. Keďže lesná zver je majetkom užívateľa poľovného revíru, aj jeho zodpovednosťou je, aby bola prekážka na ceste odstránená čo najrýchlejšie.

Ak by ste vec zobrali do vlastných rúk a zviera odviezli, môžete byť obvinení z trestného činu pytliactva.

Či už ide o zrážku s lesnou zverou, dobytkom, psom či mačkou, výhodou je uzatvorené potrebné poistenie. Ďalší postup a prípadná náhrada škody vyplýva z konkrétnej situácie. Náhradu škody si môže nárokovať majiteľ zvieraťa a napríklad v prípade kolízie so psom si aj majiteľ auta môže nárokovať na náhradu škody, vzhľadom na to, že sa zviera pravdepodobne pohybovalo bez dozoru.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password