Zomrel športovec a dlhoročný pedagóg Július Uvaček

Tento svet opustil vo veku 89 rokov.

„Pán Uvaček dlhé roky pôsobil ako učiteľ telesnej výchovy a ruského jazyka na našej základnej škole,“ uviedla nitrianska ZŠ Tulipánova. Bol pri tom, keď bolo na tejto škole zriadené školské športové stredisko so zameraním na futbal (1969) a neskôr aj športové triedy (1981) v spolupráci s klubom Plastika Nitra (neskôr FC Nitra).

Jeho rukami prešli stovky žiakov, desiatky úspešných futbalistov, ktorí hrali aj federálnu ligu.

„Bol to veľký nadšenec pre šport, všetci sme ho mali radi. Mal ľudský prístup a vedel nás strhnúť. Pre mnohých z nás bol akoby takým druhým otcom. Mám naňho veľmi dobré spomienky. Nie raz sme sa aj neskôr v meste stretli a pozhovárali,“ spomína na Júliusa Uvačeka vo svojej knihe najlepší odchovanec nitrianskeho futbalu Ľubomír Moravčík.

Pán Uvaček bol nadšený organizátor telovýchovných aktivít nielen pre žiakov. V roku 1964 založil spolu s kolegami futbalové mužstvo LFC Azur, ktoré funguje dodnes.

K odchodu pána Uvačeka sa vyjadril aj bývalý reprezentant Peter Gunda. „Hlavne mi je to veľmi ľúto, lebo to bol skvelý človek a pedagóg. Vedel nás pripraviť a vychovávať po športovej aj ľudskej stránke. Mal síce väčšinou taký prísnejší výraz, ale vo vnútri bol veľmi dobrý človek. Samozrejme, nemôžem zabudnúť aj na jeho mužstvo, ktoré vždy hrávalo na našej škole – LFC Azur 64, kde pôsobil, hrával a myslím, že bol aj jeden zo zakladateľov. Tých spomienok je samozrejme viacej,“ vyznal sa Peter Gunda.

Posledná rozlúčka s Mgr. Uvačekom bude v stredu o 13.00 h na novom cintoríne na Levickej ulici. Česť jeho pamiatke!

Televízia Nitrička

Forgot Password