Zomrel autor projektu SPU Vladimír Dedeček

Inžinier a architekt Vladimír Dedeček bol jednou z najvýznamnejších osobností slovenskej architektúry 20. storočia. Minulý rok 26. mája oslávil svoje jubileum 90 rokov.

Slávny architekt zomrel v stredu 29. 04. 2020. Okrem toho, že je architektonickým autorom areálu SPU, počas rokov 1953 – 1994 naprojektoval a postavil viac ako 75 budov. Patria medzi ne najmä školy, kultúrne domy, administratívne budovy, športové aj obytné areály.

Vladimír Dedeček

Spomínaný komplex SPU – vtedajšie VŠP vytvoril spolu s architektom Rudolfom Miňovským. Nadčasový objekt je v súčasnosti plne funkčný, jeho priestory využíva univerzita. Projekt vysokoškolského komplexu ocenili v roku 1966 Cenou Dušana Jurkoviča. V roku 2001 získala budova ocenenie Stavba storočia v kategórii Občianske stavby. Od roku 2014 je 9 objektov komplexu pôvodného areálu SPU v Nitre vyhlásených za národnú kultúrnu pamiatku.

Okrem iného navrhol tiež Slovenskú Národnú Galériu v Bratislave, Slovenský národný archív, Najvyšší súd SR, Internáty Mlynská dolina, Matematicko-fyzikálnu fakultu a veľa ďalších.

Architekt Vladimír Dedeček bol v odborných kruhoch považovaný za jedného z najlepších slovenských architektov. Za jeho celoživotné zásluhy v oblasti architektúry a významný prínos pre naše mesto mu bola v roku 2009 udelená Cena primátora mesta Nitry.

Incheba

Uznávaný architekt bol však nositeľom aj iných významných ocenení. V roku 2015 mu Spolok architektov Slovenska udelil Cenu Emila Beluša za celoživotné architektonické dielo. V roku 2016 mu zas prezident SR udelil vyznamenanie Pribinov kríž II. triedy pre jeho dlhoročné mimoriadne zásluhy, ktoré prispeli ku kultúrnemu rozvoju SR v oblasti architektúry.

Viac o univerzite a o známom architektovi sa dočítate v našom staršom článku.

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password