Zoborský silvestrovský beh 2019

Nitriansky vrch Zobor zaplnili na Silvestra mrazuvzdorní bežci a turisti.

Nezisková organizácia Čakanka sa venuje okrem vydavateľskej činnosti aj organizovaniu športových a kultúrnych podujatí. Medzi takéto podujatia patrí aj tradičný Zoborský silvestrovský beh profesora Ladislava Korčeka, ktorý sa 31. 12. 2019 konal už po 32-krát.

Po registrácii a zároveň 15 minút pred štartom jednotlivých kategórii prebehla prezentácia pretekárov. Súťažilo sa v štyroch kategóriách: MUŽI beh C., MUŽI beh B., MUŽI beh A. a ŽENY všetky kategórie. Súťažiacich v behu podporovali aj turistickí účastníci ZSB.

„Geniálne počasie, krásna atmosféra. Prvýkrát som beh videl minulý rok na Silvestra v televízii. Tak som si povedal, že tohto roku pôjdem tiež behať. Bol to perfektný zážitok, teším sa na ďalšie ročníky,“ povedal bežecký pretekár Maroš zo Žiaru nad Hronom, ktorý sa behu zúčastnil po prvýkrát.

„Ako pedagóg a stredoškolský profesor venoval Korček svoje celoživotné úsilie predovšetkým formovaniu mladej generácie. Vštepoval im predovšetkým lásku k športu, hlavne k jeho milovanej ľahkej atletike, k hudbe, spevu a k včelárstvu,“ vysvetľuje Čakanka.

Ladislav Korček založil aj tradíciu Silvestrovských výstupov nitrianskych atlétov na zoborskú Pyramídu, kde sa v družnej atmosfére rozlúčili s odchádzajúcim atletickým rokom.

„Na silvestrovskom behu som prvýkrát. Je to zaujímavá príležitosť ako ukončiť rok a urobiť niečo aj pre svoje zdravie. Počasie aj atmosféra je úplne super. Sú tu skvelí ľudia, všetci sú vysmiati,“ zhodnotil tohtoročný beh turistický účastník Tomáš.

Úspešní účastníci Zoborského silvestrovského behu boli odmenení plaketou. Tá bola inšpirovaná ozdobnými terčíkmi, ktoré sa našli v Horných Krškanoch, v jednom z hrobov pochádzajúcich z veľkomoravského obdobia. Terčíkmi si ženy v tomto období zvykli spínať konce vrkočov. „Ich jemno rytý rastlinný motív dopĺňali vybíjané okrúhle jamky a obruba dekorovaná husto radenými trojuholníkmi,“ vysvetľuje organizácia.

zdroj: cakanka.sk

Okrem plakety mohli pretekári podľa umiestnenia získať aj knihu či víťazný pohár.

„Som tu druhýkrát. Páčilo sa mi aj minulý rok a dnes je to ako cez kopirák. Dnes mám o čosi lepší čas ako minulý rok, takže som spokojný,“ zareagoval bežec Tomáš. Jeho kamarát Andrej, ktorý sa behu zúčastnil po prvýkrát, dodáva: „Fantázia! Ale beh bol ťažký, je to makačka. Treba viac trénovať.“

Televízia Nitrička

Forgot Password