Znečistené mesto: Výkladnou skriňou je zeleň pri kruhovom objazde v blízkosti hypermarketu

Sťažnosti na znečistené verejné priestranstvá v Nitre nie sú žiadnou novinkou. V lete neporiadok čiastočne zakryje zeleň, no v zimných mesiacoch odhalí oveľa viac, než by Nitran na prechádzke po meste chcel vidieť.

Dať verejné priestranstvá ako-tak do poriadku pomáhajú v meste aj združenia dobrovoľníkov. Iniciatíva Za zelenú Nitru vo februári upratovala lokolity na Klokočine a na Chrenovej, pričom 12 zberačov na Klokočine za necelé dve hodiny vyzbieralo viac ako 30 vriec odpadu. Na Chrenovej okrem plastov, sklených fliaš a plechoviek našli napríklad aj injekčnú striekačku, televízor a autobatériu.

V negatívnom zmysle je výkladnou skriňou odpadu zeleň pri kruhovom objazde neďaleko obchodného centra Galéria, respektíve hypermarketu Tesco.

Čiastočne oplotená zeleň skrýva fľaše, handry, topánky, papiere, obaly, dokonca aj časti nábytku. „Je to naša vizitka… Každý čaká, že to musí urobiť ten druhý. Začať od seba robiť nápravu pochopilo veľmi málo ľudí. Prírodu by sme mali chrániť, lebo ju potrebujeme k svojej existencii,“ znie jeden z komentárov. Je fakt, že v blízkosti sa často nachádzajú aj ľudia bez domova, čo neprispieva stavu okolia.

Za to, aby bol pozemok čistý, je však zodpovedný jeho majiteľ.

„Pokiaľ ide o plochu pri kruhovom objazde my sme pomerne limitovaní, pretože veľká časť tohto pozemku vôbec nie je mestská. Tieto parcely sú vo vlastníctve minimálne troch subjektov,“ vysvetľuje hovorca mesta Nitry Tomáš Holúbek. Mesto tu má podľa jeho slov vo vlastníctve pomerne úzky pás.

Vlastníkov kontaktovala aj mestská polícia, priestory boli viackrát upratané, no problém sa opakuje. Radnica dáva lokalitu čistiť vždy, keď sa odpad nahromadí. V minulosti bola dokonca znečistená do takej miery, že bola označená za čiernu skládku, a to už spadá aj to kompetencie okresných úradov.

Podrobnejšie sa téme venuje v reportáži Miriam Poláková.

foto: archív TV Nitrička

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password