Známa legenda o svätej dvojici ožije

Mestské slávnosti Nitra, milá Nitra prinesú aj predstavenie o svätom Svoradovi a Benediktovi.

Mestské slávnosti Nitra, milá Nitra 2019 obohatí predstavenie Starého divadla Karola Spišáka. Predstavenie divákom prinesie nový pohľad na svätého Svorada a Benedikta, ktorí boli v minulosti patrónmi Nitrianskeho biskupstva. Režisérka Simona Nyitrayová sa inšpirovala známou legendou o svätcoch, ktorej autorom bol biskup Maurus. S ohľadom na publikum nitrianskeho Starého divadla je hra prispôsobená súčasnému divákovi.

Samotná inscenácia začína v súčasnosti a postupne sa vracia do minulosti, až do obdobia, v ktorom žili spomínaní svätci.

„Ide o príbeh mladého Svorada, ktorý stretne slovenského mnícha, na základe čoho sa rozhodne, že pôjde na Slovensko pozrieť sa, ako to vyzerá v benediktínskom kláštore v Nitre. No a postupne stretáva aj Benedikta a vidíme čo všetko spolu zažívajú, akú cestu spolu prejdú a aké zázraky sa ich týkajú,“ povedala pre TV Nitrička režisérka inscenácie Simona Nyitrayová.

Tvorcovia sa snažili, aby príbeh nepodliehal skutočnosti, že ide o dvoch svätcov. Ich zámerom bolo postavy predstaviť ako obyčajných ľudí. Inscenácia pracuje s viacerými typmi bábok – maňušky, marionety aj mupeti. Hudba, ktorej autorom je Tomáš Soukup využíva tiež rôzne žánre. I tým sa tvorcovia chceli priblížiť súčasným divákom a najmä mladším ročníkom. „Snažili sme sa do divadelnej inscenácie vniesť prvky, ktoré tie deti zaujmú. Mali sme už publikum 12 až 16-ročných a tí sa dívali, ani slovo nepovedali a smiali sa,“ dodala režisérka.

Kombináciu modernej a sakrálnej hudby, jazyk a prvky súčasnosti tvorcovia prepájajú s témou obety, lásky a pokory. „Inscenácia sprostredkúva súčasný pohľad na ľudí, ktorí sú pre svoje duchovné hodnoty ochotní vzdať sa pohodlného života.  Svojim posolstvom odkazuje na varovanie pápeža Františka pred „gaučovým šťastím“. Ten na Svetových dňoch mládeže v roku 2016 vyzval a stále vyzýva predovšetkým mládež k životu, ktorý zanechá na tomto svete stopu,“ uvádza Starého divadlo Karola Spišáka. Inscenácia nastavuje zrkadlo spoločnosti, najmä mladšej generácii a približuje život ľudí, ktorí sa vzdali svojho pohodlia v prospech iných.

Predstavenie má informačný, ale aj výchovný charakter.

„Toto je pridaná hodnota inscenácie, že rozpráva naozaj veľmi silný príbeh, chytí človeka za srdce, ale aj za bránicu,“ hovorí Martin Kusenda riaditeľ SDKS v Nitre. Presvečiť sa o tom môžete už v piatok 5. júla o 17.00 hodine v Gotickej priekope na Nitrianskom hrade.

Zdroj foto: archív TV Nitrička

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password