Značnú časť príprav testovania v Nitre zabezpečovala najmä štvorica ľudí

Na začiatku roka tvorili jadro organizácie testovania na odberných miestach zriadených mestom. Hovoria o pozitívach aj negatívach.

Keď bola situácia v nitrianskej fakultnej nemocnici na prelome rokov dramatická, nitrianska radnica oznámila, že pripravuje celoplošné okresné testovanie. Opakované testovanie Nitrianskeho okresu malo zmierniť tlak na nemocnicu a čiastočne spomaliť šírenie koronavírusu izoláciou pozitívnych. Za prípravami stála najmä štvorica ľudí z mesta: vedúca kancelárie prednostu Zuzana Psotová, riaditeľka Turistického informačného centra Terézia Zaujecová, Mária Cok Steinemannová z projektového odboru a Pavol Ferčák z odboru kultúry. Podľa radnice neboli jediní, ktorí sa na prípravách podieľali, no tvorili „jadro“ organizácie testovania, ktoré riadili zo zasadačky mestského úradu.

„Mne sa hneď vybavilo celoslovenské októbrové testovanie. Vtedy to bolo brutálne náročné – ťahali sme 14 dní v kuse, bývali sme tu do jedenástej v noci. Bola som tak vyčerpaná, že to človeku už ani nemyslí,“ vyjadrila sa Zuzana Psotová v Radničných novinách. Terézia Zaujecová hovorí, že do úzadia išlo nielen vlastné zdravie, ale aj rodiny: „Vysvedčenie mojej školopovinnej dcéry je priamoúmerné tomu, koľko času som nebola doma“. Napriek tomu spomína aj pozitíva, počas januárových a februárových víkendov vzniklo v testovacích tímoch niekoľko vzťahov a priateľstiev, ktoré pretrvávajú naďalej.

Veľa času zabralo obvolávanie zdravotníkov a administratívnych pracovníkov.

Bolo treba uzavrieť s nimi zmluvy a rozdeliť ich tak, aby nechýbali a mali za nich aj náhradníkov. Podľa Márie Cok Steinemannovej nebolo vždy ľahké zabezpečiť ich, pretože sa o ďalšom kole dozvedeli neskôr a lekári i sestričky už mali naplánované služby v nemocnici. Pri príprave vychádzali zo skúseností z minuloročného testovania, no vtedy bolo teplejšie počasie. Pri januárových mrazoch museli hľadať aj miesta, kde bolo možné testovať v interiéri. „Vylúčili sme škôlky a na základných školách sme testovali iba v telocvičniach, pretože tie sú teraz uzavreté,“ povedal Pavol Ferčák, ktorý vzhľadom na svoj vek a zdravie bral účasť na organizácii ako „svoju povinnosť“.

Podstatné bolo vybaviť priestory všetkým potrebným.

Išlo napríklad o nádoby na biologický odpad, zábrany na regulovanie radov, označenie priestorov, sedenie, kde museli byť použité iba stoličky, ktoré je možné ľahko vydezinfikovať, rukavice rôznych veľkostí, ďalšie množstvo hygienických potrieb a ochranných prostriedkov, ale aj kancelárske potreby či obedy.„Toho, čo tím z mesta na každé jedno odberné miesto poodnášal, bolo oveľa viac – vyšlo to na jedno natrepané osobné auto na každú MOM-ku,“ uviedol hovorca mesta Tomáš Holúbek. „Poznanie, že niektorým ľuďom keď kedykoľvek zavolám, tak mi nepovedia nie – a to je aj to, čo ma motivovalo ísť ďalej,“ dodala Zuzana Psotová.

foto: Radničné noviny 2/2021 (Tomáš Holúbek)

Televízia Nitrička

Forgot Password