ZMENA: Pre pozitívne testovaných platia nové pravidlá. Kedy môžu opustiť domácu izoláciu?

S cieľom znížiť administratívnu záťaž regionálnych úradov verejného zdravotníctva (RÚVZ) vydal ÚVZ SR vyhlášku, ktorá upravuje podmienky domácej izolácie.

Koronavírus sa šíri neuveriteľnou rýchlosťou. O tom, že situácia je vážna, svedčí krivka nárastu pozitívne testovaných osôb. V uplynulých dňoch svet dokonca obletela informácia o novom variante ochorenia COVID-19. Podľa najnovších informácií je pravdepodobné, že sa nachádza aj na Slovensku. „Aj vzhľadom na nemalú časť našich obyvateľov, ktorí pendlujú medzi Anglickom a Slovenskom, je pravdepodobné, že nová mutácia koronavírusu už na Slovensku je prítomná,“ povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí a poznamenal, že tvar našej krivky je veľmi podobný tej z postihnutých častí Anglicka.

Vzhľadom na prírastok pacientov je administratívna záťaž RÚVZ vysoká. Znížiť ju majú nové pravidlá.

Kedy môže pozitívne testovaný opustiť domácu izoláciu?

K tradičným výnimkám ako sú cesta na testovanie alebo neodkladná návšteva lekára sa pridáva nákup a pohreb blízkej osoby. Takáto cesta ale má prísne pravidlá:

  • Pozitívne testovaná osoba musí mať v oboch prípadoch nasadený respirátor FFP2 a dodržiavať hygienu rúk.
  • Cesta na pohreb je povolená len ak pacient nemá žiadne klinické príznaky a bude dodržiavať odstup minimálne 2 metre.

Zavádza sa „samotrasovanie“

O pozitívnom výsledku má pozitívne testovaný sám informovať ľudí, s ktorými bol v posledných dvoch dňoch v úzkom kontakte.

Blízke kontakty teda nemusia čakať na telefonát od epidemiológov. Ak nebudú mať príznaky, nie je nutné vykonať ani PCR test. Izolácia skončí uplynutím desiateho dňa od posledného kontaktu s pozitívnou osobou. O test však stále môžu požiadať. Karanténa v tomto prípade skončí doručením negatívneho výsledku a nebude potrebné čakať na uplynutie 10-dňovej lehoty.

Aj povinnosť karantény má svoje výnimky: „Nevzťahuje na osobu, ktorá v posledných troch mesiacoch prekonala ochorenie COVID-19, nevyskytujú sa u nej klinické príznaky ochorenia a má o prekonaní ochorenia COVID-19 doklad.“

Foto: ilustračné/pixabay.com

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password