Zmena letného času na zimný už tento víkend

Ručičky hodiniek si posunieme ešte niekoľkokrát.

Nezabudnite si tento víkend prestaviť hodinky, nastáva zmena letného času na zimný. V noci zo soboty na nedeľu 27. októbra si ručičky hodín posunieme o jednu hodinu dozadu a pospíme si tak o niečo dlhšie. Po skončení letného času sa hodiny posunú z 3.00 na 2.00, čo zodpovedá slnečnému času, v našom pásme stredoeurópskemu času, ktorý sa nazýva aj zimný čas.

Pravidelný posun z letného času na zimný a späť v poslednom čase rozvíril viacero debát, o tom, či je to v súčasnosti nutné. Časť spoločnosti by po ukončení striedania sezónneho času prijala zimný, resp. stredoeurópsky, ktorý považuje za jediný správny. Iní tvrdia, že zimný čas by v letných mesiacoch nevyužili a posun času im dokonca spôsobuje problémy so spánkom či sústredením.

Po viacerých rokovaniach europoslanci 26. marca na zasadnutí v Štrasburgu podporili ukončenie striedania času od roku 2021.

Členské štáty Európskej únie, ktoré sa rozhodnú ponechať si štandardný, resp. zimný čas, si naposledy prestavia hodiny v poslednú októbrovú nedeľu v roku 2021. Krajiny, ktoré sa rozhodnú pre letný čas budú poslednýkrát ručičky hodín prestavovať poslednú marcovú nedeľu 2021.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password