Žiaci základnej školy sa uchádzajú o hlasy v ankete Detský čin roka

Vďaka projektu Vianočný bazár pomohli trom organizáciám a piatim rodinám.

Pre žiakov Základnej školy Benkova nie je pojem „dobročinnosť“ cudzí. Už od roku 2012 každoročne organizujú Vianočný bazár, vďaka ktorému môžu finančne pomáhať ľuďom v núdzi. „Hoci by sme to mohli považovať za deň bez učenia, táto akcia má oveľa hlbší význam,“ povedali žiaci, ktorí návrhy konkrétnej pomoci predkladajú Žiackemu parlamentu niekoľko týždňov vopred. Ten na základe hlasovania vyberie príbeh, ktorý najviac oslovil: „Najskôr sme pomáhali organizáciám, ktoré sa venujú ľuďom v núdzi, ale časom sme pochopili, že chceme byť adresnejší a chceme vedieť, komu vlastne pomáhame. A tak v duchu ,deti pomáhajú deťom´ sa naša pomoc postupne zamerala na našich rovesníkov, s ktorými sa osud ťažko zahral.“

V deň konania bazáru sa školské chodby premieňajú na trhy, čajovne, reštaurácie, herne, kiná i salóny krásy.

Do akcie sa často zapájajú aj rodičia žiakov, ktorí deťom pomáhajú s prípravou koláčov, výrobou ozdôb alebo pošlú finančný dar. Vyzbieranú sumu následne odovzdajú vybratej rodine členovia Žiackeho parlamentu. „Často sú to veru veľmi emotívne a obohacujúce stretnutia, ktoré nám dávajú priestor pýtať sa NAOZAJ na všetko. Až tam si uvedomujeme, aké máme my ,zdravé´ deti šťastie a akú silu majú dobré skutky,“ opisujú žiačky základnej školy.

Za sedem rokov spoločne pomohli trom organizáciám a piatim rodinám s vážne chorými deťmi dokopy sumou 7 270,95 eur.

„Je to super pocit, keď na tvárach obdarovaných vidíme prekvapenie z vyzbieranej sumy a vďačnosť za pomoc,“ teší sa kolektív žiakov.

Dnes môžete deti, ktoré sa rozhodli pomáhať iným, podporiť aj vy. O váš hlas sa uchádzajú v ankete Detský čin roka. Zahlasovať za ich projekt môžete tu.

Foto: ilustračné/pixabay.com

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password