Zhrnutie zmien parkovacej politiky mesta

Mesto postupne avizuje viaceré zmeny týkajúce sa parkovacej politiky v centre mesta aj na sídliskách.

Prvé zmeny v parkovaní sa dotknú centra mesta. Radnica tu za najväčší problém považuje parkovacie karty. Tie sú v súčasnosti dostupné takmer komukoľvek, čo má za následok 2689 vydaných parkovacích kariet ku koncu septembra tohto roka, pričom vyznačených parkovacích miest v centre je iba 1902.

Prijateľná je aj suma parkovacej karty. Najdrahšia stojí 170 eur ročne a je prístupná aj ľuďom žijúcim mimo Nitry. Za zamestnaneckú parkovaciu kartu občan zaplatí iba 70 eur na rok. Parkovacie miesta sú tak dlhodobo obsadené a neprístupné pre ľudí, ktorí potrebujú zaparkovať na krátku dobu. „Štatistiky hovoria, že až 75 % parkovacích miest je obsadených autami, ktoré tam stoja dlhšie ako 2 hodiny,“ informuje mesto Nitra.

Po odsúhlasení mestskými poslancami, zamestnanecké a voľné parkovacie karty skončia.

Zdroj grafu: fb Mesto Nitra

Opatrenie má mať pozitívny dopad práve na tých, ktorí v meste parkujú krátkodobo. Nepôjde o razantné riešenie. Karty budú strácať platnosť postupne do konca roka 2020. „Parkovacie karty zostanú len rezidentom bývajúcim v centre mesta a ZŤP. Zároveň bude nevyhnutné obmedziť počet kariet na jednu domácnosť. Súčasný návrh počíta s limitom na tri karty. Poplatky za tieto karty sú momentálne predmetom rokovaní,“ objasňuje radnica.

„Uprednostnenie domácich pred návštevníkmi, preferencia krátkodobého státia pred dlhodobým, skrátenie doby hľadania parkovacieho miesta a následné zníženie dopravnej záťaže,“ toto sú podľa radnice dôvody pripravovaných zmien v parkovacej politike mesta.

Predmetom rokovaní sú tiež konkrétne sumy parkovného. Tie by sa mali zvýšiť a smerovať na vytváranie nových parkovacích miest aj budovanie dopravnej infraštruktúry.

Na pomyselnom parkovisku so 100 miestami je podľa údajov z aplikácie ParkDots, približne 75 % miest obsadených autami, ktoré tu stoja 2 a viac hodín. (Zdroj grafu: fb Mesto Nitra)

Pohodlnejšie parkovanie na sídliskách

Mesto chce od roku 2021 vytvoriť pohodlnejšie parkovacie podmienky pre obyvateľov nitrianskych sídlisk. Radnica na základe získaných údajov zo spočítavania parkovacích miest a áut bude vedieť určiť presné počty a lokality chýbajúcich parkovacích miest.

Štyri lokality záchytných parkovísk

„Mesto v rámci novej parkovacej politiky počíta aj so vznikom záchytných parkovacích miest typu P+R (park and ride) – také, kde šoféri odstavia autá a do centra sa dovezú autobusmi,“ vymenúva ďalšie plány radnica. Pre záchytné parkoviská sú aktuálne určené 4 lokality. Jedna pri autobusovej a vlakovej stanici, druhá pri Metre na Hlohoveckej ulici a dve pri zjazde z rýchlostnej cesty (R1 Východ a R1 Juh).

Ilustračné foto (zdroj: pixabay.com)

Nové parkovacie automaty

Zmeny sa dotknú aj automatov, ktoré budú vydávať drobné a bude sa v nich dať platiť aj kartou. Všetky platby týkajúce sa parkovania budú v jednej databáze, čo uľahčí kontrolu mestskej polícii. Občania zadajú evidenčné číslo priamo do automatu a nebudú sa musieť vracať s lístočkom k autám. „Predbežne je cena odhadnutá na 300 000 eur. V prípade, že mesto na automaty vyčlení finančné prostriedky, bude verejné obstarávanie vyhlásené na budúci rok,“ doplnila radnica.

Pozrite aj:

Aplikácia ParkDots vám pomôže zaparkovať

Parkovacie domy v Nitre

Pripravujú sa zmeny v parkovacej politike mesta

Dopravu v Nitre by mohli odľahčiť záchytné parkoviská

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password